آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۲۸ اردیبهشت تا ۴ خرداد ۱۴۰۳)

آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت

کانون نویسندگان ایران، طی یک سلسله گزارش ها به صورت هفتگی به وضعیت آزادی بیان در ایران می‌پردازد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، کانون نویسندگان ایران، در گزارشی هفتگی خود از وضعیت آزادی بیان در ایران از روز (۲۸ اردیبهشت تا ۴ خرداد ۱۴۰۳) ارائه داده است که عینا در ادامه می‌آید:

جمعه ۲۸ اردیبهشت

ــ ابراهیم رشیدی، روزنامه‌نگار محلی مشکین‌شهر، که پس از ۲ ماه بازداشت به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» چندی پیش از زندان آزاد شده بود برای آخرین دفاع در قبال اتهام انتسابی به دادسرای مشکین‌شهر احضار شد.

شنبه ۲۹ اردیبهشت

ــ وکیل آتنا فرقدانی، نقاش و کاریکاتوریست زندانی، از ممنوع‌الملاقات شدن او خبر داد.

ــ الهه محمدی، روزنامه‌نگار، جایزه‌ی آزادی مطبوعات «خوزه کوزو»ی خود را به پابلو گونزالس، وائل الدحدوح و تمام روزنامه‌نگاران فلسطینی تقدیم کرد که برای جلب توجه به وضعیت غزه فداکاری‌های بزرگی انجام داده‌اند.

ــ مهدی محمودیان، روزنامه‌نگار، در پی احضار به دادسرای فرهنگ و رسانه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بازداشت شد.

ــ مهدی افشارنیک، روزنامه‌نگار اقتصادی، که بیش از سه ماه در بازداشت نیروهای امنیتی بوده است، با قرار وثیقه از زندان بیرون آمد.

ــ سوسن حسن‌زاده، فعال مدنی و مدرس زبان کُردی، از ۲۶ اردیبهشت با خشونت شدید به دست نیروهای امنیتی بازداشت شده و هنوز از شرایط و مکان نگه‌داری او اطلاعی به دست نیامده است.

یکشنبه ۳۰ اردیبهشت

ــ محکومیت مریم شکرانی، روزنامه‌نگار، به پرداخت جزای نقدی در شعبه ۶۹ دادگاه تجدیدنظر استان تهران نقض و او از اتهامات انتسابی تبرئه شد.

ــ پنج زن زندانی محبوس در زندان اوین ـ آتنا فرقدانی، نرگس منصوری، وریشه مرادی، سپیده قلیان و نرگس محمدی ـ با محدودیت‌ها و محرومیت‌هایی ازجمله عدم امکان برقراری تماس تلفنی و ملاقات با خانواده خود مواجه شده‌اند.

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت

ــ دادستان کل کشور از نهادهای قضایی خواست با شهروندانی که در فضای مجازی به درگذشت ابراهیم رئیسی واکنش‌هایی متفاوت با موضع رسمی حکومت نشان می‌دهند و «نشر اکاذیب و توهین» می‌کنند به‌سرعت برخورد شود.

ــ بهراد علی‌کناری، خواننده‌ی رپ اعتراضی، که پس از شش ماه بازداشت و بازجویی در ارتباط با مراسم چهلم حدیث نجفی به دنبال بخشنامه‌ی «عفو» و «کاهش مجازات عمومی» آزاد شده بود، بار دیگر در اهواز بازداشت شده است.

ــ مهدی محمودیان، روزنامه‌نگار، که در دادسرای فرهنگ و رسانه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بازداشت شده بود با قرار تأمین به‌طور موقت از زندان آزاد شد.

سه‌شنبه ۱ خرداد

ــ شماری از روزنامه‌نگاران و کاربران فضای مجازی به دلیل نحوه‌ی واکنش به کشته‌شدن ابراهیم رئیسی، با تماس تلفنی از سوی نهادهای امنیتی تهدید به بازداشت شدند.

برای منیژه موذن (مترجم و روزنامه‌نگار) به همین دلیل در دادسرای فرهنگ و رسانه پرونده‌ای گشوده شد. به گفته‌ی رئیس پلیس فتا، هشتاد تن از کاربران فضای مجازی که مطلبی درباره‌ مرگ ابراهیم رئیسی منتشر کرده بودند شناسایی و برای ۳۵ تن پرونده قضایی تشکیل شده است؛ ازجمله افرادی که به همین دلیل تهدید، احضار، بازداشت یا بازجویی شده‌اند می‌‌‌توان از سینا یوسفی (وکیل دادگستری)، حسین شنبه‌زاده (ویراستار) در تهران و شماری از شهروندان در شهرهای دیگر از جمله اکبر یوسفی در ملکان، بهروز ایزدی‌راد در گرگان، رضا ببرنژاد در قوچان، علی ریحانی‌کجوار در تبریز، ارسلان نیک در لاهیجان و شقایق محمدی در تهران نام برد.

ــ فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در فهرست هفتگی خود اسامی پنج روزنامه‌نگار زندانی در ایران را بدین‌ ترتیب منتشر کرد: کامیار فکور، ویدا ربانی، رسول گله‌بان، روح‌اله نخعی و پریسا صالحی

ــ حسن عباسی، خبرنگار محلی هرمزدگان، که با شکایت استاندار به «اخلال در نظم و آسایش عمومی، افترا، توهین به مقامات و مأمورین و نشر اکاذیب» متهم شده است، در بندرعباس بازداشت و پس از ساعاتی با قرار تأمین آزاد شد.

ــ آرمان مرادی، فعال مدنی و دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه، که در مراسم سالگرد قتل ژینا امینی در دیواندره به ۵ ماه حبس محکوم شده بود پس از احضار به اجرای احکام سنندج بازداشت و به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

چهارشنبه ۲ خرداد

ــ انجمن آزادی اسلو (نروژ) جایزه بین‌المللی سالانه‌ی «هاول» را به دلیل شجاعت و جسارت و خلاقیت در اعتراض به توماج صالحی اهدا کرد.

ــ ضیا نبوی، دانشجوی معترض به مسموم‌سازی دانش‌آموزان که محکومیت یک سال حبس را در زندان اوین سپری می‌کند، به دلیل انتشار یادداشتی از درون زندان درباره‌ی وجود ساس در بند هشت زندان اوین و مشکلات سلامتی ناشی از آن مشمول «تنیبه انضباطی» و به سلول انفرادی منتقل شد.

پنجشنبه ۳ خرداد

ــ محمد رسول‌اف، فیلم‌ساز و عضو افتخاری کانون نویسندگان ایران، که به‌تازگی پس از تأیید محکومیتش به هشت سال زندان از ایران خارج شده بود در جشنواره‌ی فیلم کن شرکت کرد.

ــ عباس واحدیان‌شاهرودی، نویسنده و فعال مدنی محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد، از هفته پیش ممنوع‌الملاقات شده است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل