ادامه روند بازداشت دراویش با نقشه‌های امنیتی

نعمت‌الله ریاحی از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی، صبح روز گذشته از سوی مأمورین انتظامی در تهران بازداشت و به کلانتری ۱۰۶ نامجو منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی به نقل از سایت مجذوبان نور نزدیک به دارویش گنابادی، نعمت ریاحی از دراویش ساکن شهرکرد، روز گذشته ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ از سوی مأموران انتظامی در تهران بازداشت و به کلانتری ۱۰۶ نامجو منتقل شد.

این درویش گنابادی ساکن شهرکرد برای حمایت از قطب دراویش در جریانات اخیر گلستان هفتم به تهران آمده بود.

نعمت ریاحی از بیماری حاد قلبی رنج می‌برد و تاکنون از وضعیت و اتهام وی خبری در دست نیست.

بازداشت دراویش با توسل به نقشه‌های امنیتی

در هفته‌های گذشته تجمعات مکرر مشکوک و غیرعادی نیروهای امنیتی در حوالی منزل قطب دراویش گنابادی که با هدف استقرار پست ایست بازرسی صورت می‌گرفت، باعث افزایش نگرانی و تجمع پیروان طریقت نعمت‌اللهی گنابادی در این مکان شد. در ادامه‌ی این جریان، درگیری نیروهای امنیتی و انتظامی با دراویش درحالی صورت گرفت که پیروان این سلسله‌ی عرفانی اعلام کرده بودند حضرت آقای دکتر نورعلی تابنده مجذوبعلیشاه، خط قرمز آنهاست. حال پس از گذشت دو هفته از این اتفاقات پروژه‌ی تسویه‌حساب با دراویش معترض در گلستان هفتم کلید خورده است.

بنابر این گزارش؛ قطب دراویش گنابادی هفته‌ی گذشته طی فرمانی طرفین را به آرامش و ترک محل فراخواندند اما علیرغم اعلام رسمی معاون امنیتی استاندار و رئیس پلیس پایتخت مبنی بر اینکه هیچ برنامه‌ای برای بازداشت دراویش گنابادی نداریم، با نقشه‌های امنیتی غیرقانونی، بازداشت دراویش کماکان ادامه دارد. در همین راستا وقتی امیرعلی محمدی لباف از دراویش گنابادی صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن برای اعلام شکایت مبنی بر سرقت خودروی شخصی‌اش با کلانتری تماس می‌گیرد؛ نیروهای انتظامی با بیان اینکه خودرو پیدا شده وی را به کلانتری ۱۰۶ منطقه نامجو تهران فراخوانده و طی فرایندی مشکوک و غیرعادی او را بازجویی می‌کنند. اقدامی که وقتی با اعتراض این درویش مبنی بر اینکه من شاکی سرقت خودرو هستم اما شما از من در مورد مسائل درویشی بازجویی می‌کنید به ضرب و شتم و بدرفتاری با این درویش و بازداشت وی منجر می‌شود. گفتنی است چند تن از دراویش با اطلاع از بازداشت وی، فوراً به این کلانتری مراجعه کردند که این امر منجر به آزادی آقای لباف و بازداشت نعمت‌الله ریاحی دیگر درویش گنابادی می‌شود.

طبق آخرین گزارش؛ آقای نعمت‌الله ریاحی عصر همان روز به صورت پنهانی از کلانتری ۱۰۶ به دادسرای ناحیه هفت منتقل و از آنجا به مأمورین امنیتی تحویل داده شده است.

گفتنی است طی روزهای گذشته شماره پلاک خودروهای مستقر در گلستان هفتم‌ توسط نیروهای امنیتی برداشته شده و به مرور صاحبان خودروها به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات واقع در چهارراه ولیعصر، خیابان برادران مظفر احضار شده‌اند. اتفاقات اخیر گویای آن است که ظاهراً اعلام اینکه هیچ درویشی بازداشت نخواهد شد، صحت نداشته و تشنج‌آفرینی و بازداشت غیرقانونی دراویش ادامه دارد.

شایان ذکر است ظاهراً نیروهای امنیتی این بار همان شفافیت اندک را کنار گذاشته و از نیروی انتظامی می‌خواهند در فرایندی غیرقانونی نقشه‌ی بازداشت دراویش را اجرایی کند که این نقطه منفی، استقلال نیروی انتظامی که ضامن امنیت جامعه است را خدشه‌دار می‌کند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید