مریم شریعتمداری از زندان قرچک با تامین وثیقه آزاد شد

مریم شریعتمداری یکی از دختران خیابان انقلاب، عصر امروز چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ با تامین وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان قرچک آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی،  مریم شریعتمداری که روز سوم اسفند در خیابان انقلاب، از سوی ماموران نیروی انتظامی به شکل خشونت آمیزی، از روی سکوی پست برق به پایین پرتاب شد و پس بازداشت شده بود، عصر امروز ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ با تامین وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان قرچک ورامین آزاد شد.

 «مریم شریعتمداری  از سوی دادگاه به ترویج بدحجابی و اقدام علیه امنیت ملی  تفهیم اتهام شده بود.»

یک منبع آگاه نزدیک به مریم شریعتمداری در خصوص دادگاه وی گفت: «ما نمی دانیم، علت اتهام اقدام علیه امنیت ملی به چه دلیل و براساس چه مستنداتی به وی تفهیم شده است.»

ویدئویی که روز سوم اسفند سال جاری در فضای مجازی منتشر شده است، مریم شریعتمداری، را نشان می داد که برای اعتراض به حجاب اجباری از یک سکوی پست برق در خیابان انقلاب تهران بالا رفته و روسری‌اش را به شکل پرچمی تکان می دهد، اما مامور پلیس پس از امتناع او از پایین آمدن، با لگد او را از سکوی حدودا دو متری پایین می‌اندازد.

 زانوی مریم شریعتمداری، به دلیل پرتاب از روی سکو توسط ماموران انتظامی آسیب جدی دید و چند بخیه، به پای این دختر معترض به حجاب اجباری زده شده است.

گفته‌شده، از بستری شدن مریم شریعتمداری به دلیل جراحات وارده در بیمارستان جلوگیری به عمل آمده و با توجه به جراحات وارده و وخامت وضعیت جسمانی، در بازداشتگاه وزرا نیز مورد ضرب و شتم قرارگرفته است.

به گفته نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر که پی گیری پرونده دختران بازداشت شده در اعتراض به حجاب اجباری است، اکثر بازداشت شدگان در بازداشتگاه ها مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته‌اند.

عفو بین الملل در اطلاعیه مطبوعاتی خود در رابطه با زنان معترض به حجاب اجباری در ایران نوشت: زنان معترض به حجاب اجباری در معرض خشونت و احکام طولانی مدت هستند.از ۶ دی ۱۳۹۶ تاکنون بیش از ۳۵ زن تنها در تهران به خاطر اعتراض مسالمت‌آمیز به حجاب اجبارى مورد حملات خشونت آمیز و دستگیرى و بازداشت قرار گرفته‌اند.

زنان معترض مورد شکنجه و دیگر رفتارهاى بی‌رحمانه، غیرانسانى و ترذیلى قرار گرفته‌اند. به گفته وکیل شاپرک شجرى‌زاده اعلام کرده که او در بازداشتگاه وزرا تحت شکنجه از جمله ضرب و شتم قرار گرفته‌است و ماموران در چندین نوبت یک ماده ناشناخته را با زور و اجبار به او تزریق کرده‌اند. شاپرک شجرى‌زاده در حال حاضر در زندان شهر رى (قرچک)، بدون دسترسى به وکیل، نگهدارى مى شود و اعتصاب غذا کرده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید