حسین احمدی‌نیاز وکیل رامین حسین‌پناهی بازداشت شد

حسین احمدی‌نیاز وکیل دادگستری بعد از مراجعه جهت پیگیری پرونده رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی محکوم به اعدام، بازداشت شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، حسین احمدی‌نیاز وکیل مدافع رامین حسین‌پناهی که پیش از این چندین بار توسط نهادهای امنیتی تهدید شده‌بود، صبح یک‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ بعد از مراجعه به دادگاه انقلاب شهر سنندج، جهت پیگیری پرونده رامین حسین‌پناهی، بازداشت شد.

گفتنی است، پیش از این حسین احمدی‌نیاز، وکیل مدافع رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، در راستای تداوم تضییع حقوق موکل خود و ایجاد فشارهای غیر قانونی بر رامین حسین‌پناهی، به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اسلامی سنندج، احضار شده بود.

این احضار با شکایت وزارت اطلاعات و تشکیل پرونده‌ای علیه حسین احمدی‌نیاز، بابت مصاحبه‌ها و پیگیری‌های قانونی حقوق رامین حسین‌پناهی، صورت گرفته و جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ به این وکیل دادگستری ابلاغ شده بود.

گفتنی است، نهادهای امنیتی تا کنون چندین بار حسین احمدی‌نیاز را تهدید کرده اند که از پیگیری مسرانه حقوق موکل خود دست بردارد.

حسین احمدی نیاز که وکالت پرونده دختران شین‌آبادی را نیز بر عهده دارد، بە تازگی از یک سفر اروپایی بە ایران بازگشتە بود.

زانیار احمدی‌نیاز، دانشجوی رشتە حسابداری دانشگاه آزاد تهران، فرزند این وکیل دادگستری نیز پیش‌تر بە ٨ سال حبس محکوم شد.

جمهوی اسلامی ایران طی سال‌های اخیر وکلای زیادی (خصوصا وکلای فعال در حوزه حقوق بشر) را بازداشت کرده است و از جمله می‌توان به صدور احکام حبس و بازداشت نسرین ستوده، زینب طاهری، محمد نجفی، مصطفی دانشجو و عبدالفتاح سلطانی اشاره کرد.

لازم به ذکر است که قانون گذار باید امنیت شغلی و جانی وکلا را تضمین نموده و صرف فعالیت‌های حقوق بشری وکلا نبایستی مقدمات بازداشت آن‌ها را فراهم کند.

عفو بین‌الملل بارها نسبت به بازداشت وکلا در ایران هشدار داده است و در بیانیه‌های مختلف از مقامات ایران خواسته‌است که وکلای بازداشتی چون نسرین ستوده، زینب طاهری، عبدالفتاح سلطانی و … را آزاد کنند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید