اولدوز قاسمی فعال مدنی در ارومیه بازداشت شد

اولدوز قاسمی، فعال مدنی ترک(آذربایجانی) به همراه برادرش رحمان قاسمی صبح روز گذشته از سوی ماموران اطلاعات دستگیر و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل  شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز گذشته ۱۴ شهریور ۱۳۹۷، دو فعال مدنی ترک آذربایجانی به نام های اولدوز و رحمان قاسمی ساکن ارومیه از سوی ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت شدند.

گزارش شده، رحمان قاسمی بعد از دو ساعت بازجویی و پس از ضرب و جرح از سوی ماموران اداره اطلاعات با اخذ تعهد کتبی موقتا آزاد شده است، اما اولدز  قاسمی کماکان در بازداشت بسر می برد و از سرنوشت وی اطلاعاتی در دسترس نیست.

پیش‌تر کمپین گزارش داده بود که صبح روز ۱۳ شهریور ماموران امنیتی با یورش به خانه پدری یک فعال تُرک آذربایجانی به نام “اولدوز قاسمی” منزل وی را تفتیش کرده و به علت عدم حضور وی در منزل به مادر این فعال آذربایجانی گفته شده بود که فرزندش برای روز ۱۴ شهریور خود را به اداره اطلاعات شهرستان ارومیه معرفی کند.

یک شاهد عینی نزدیک به خانواده این فعال آذربایجانی در گفتگو با گزارشگر کمپین گفته بود: “صبح روز ۱۳ شهریور ماموران با نشان دادن اخطاریه‌ای وارد منزل خانم قاسمی شدند و کتاب، لب‌تاپ و فلش مموری های وی را مورد تفتیش قرار دادند”.

اولدوز قاسمی دانشجوی کاردانی علوم تربیتی است وی پیش‌از این چندین بار بازداشت و به زندان منتقل شده بود.

این فعال آذربایجانی برای آخرین بار پس از تجمعات قلعه بابک بازداشت و با تامین وثیقه آزاد شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید