سازم را می‌فروشم تا جریمه دادگاه را پرداخت کنم

مهدی رجبیان به دنبال صدور حکم جریمه از دادگاه انقلاب

«مهدی رجبیان» هنرمند ایرانی نوازنده سه تار، پس از صدور حکم دادگاه انقلاب اعلام کرد: «سازم را برای فروش می‌گذارم تا بتوانم جریمه‌های حکم صادر شده را پرداخت کنم.»

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «مهدی رجبیان» هنرمند ۲۷ ساله اهل «ساری»، از بنیان‌گذاران سایت «برگ موزیک» است. او در تابستان ۱۳۹۴ از سوی قاضی «محمد مقیسه» در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب محاکمه شد. این هنرمند در نهایت به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۳ سال حبس تعلیقی محکوم شد. اکنون او برای پرداخت جریمه‌های دادگاه مجبور به فروش ساز تخصصی‌اش سه‌تار شده است.

منابع آگاه به کمپبن گفته‌اند که این هنرمند باید اول اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، خود را جهت اجرای حکم سه سال حبس، به زندان اوین معرفی کند.

گفته شده پرونده «مهدی رجبیان» به اتهام “فعالیت غیرمجاز هنری”، “توهین به مقدسات” و “تبلیغ علیه نظام”، در تابستان ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی «مقیسه» مورد بررسی قرار گرفته و در ابتدا دادگاه برای وی حکم ۶ سال زندان و جریمه نقدی صادر کرد. سرانجام این حکم در دادگاه تجدید نظر شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب، به ۳ سال حبس تعزیزی و ۳ سال حکم تعلیقی تغییر یافت.

«مهدی رجبیان» ناشر رسمی در انتشارات و تهیه موسیقی مشارکت و نظارت کیفی است. او به همراه برادرش «حسین رجبیان» فیلمساز مستقل و «یوسف عمادی» آهنگساز و نوازنده سه‌تار، در ۱۳ مهرماه ۱۳۹۲، در دفتر کارشان بازداشت و به بند ۲ الف زندان «اوین» منتقل شدند.

Mehdi Rajabian-kampain.info

گفته شده «مهدی رجبیان» در زمان بازداشت، در حال ضبط آلبوم پژوهشی «تاریخ ایران به روایت سه‌تار» بوده است که با توقیف استودیوی شخصی‌اش، “تمام آثار موجود با محتوای صداهای ضبط شده” نیز توقیف و این پروژه مسکوت ماند.

بازداشت این هنرمند ایرانی واکنش‌های بسیاری به دنبال داشت. از آن جمله می‌توان به سخنرانی «سعید بومدوها» رییس بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان «عفو بین‌الملل» اشاره کرد. پس از این اعتراض، سازمان «عفو بین‌الملل» به همراه تمامی شعب خود در سراسر جهان، با راه‌اندازی کمپینی خواستار آزادی این هنرمند شدند؛ تاکنون بیش از ۲۰ هزار هنرمند از سراسر جهان نیز به این کارزار پیوسته‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید