موج جدید بهایی ستیزی را محکوم می‌کنیم

با مرخصی پنج روزه هم‌میهن بهایی ما خانم فریبا کمال آبادی و دیدار کنشگران مدنی با او، موج جدیدی از بهایی‌ستیزی در ایران، از سوی حاکمیت اقتدارگرای جمهوری اسلامی آغاز گشته است. فریبا کمال‌آبادی و شش تن دیگر از مدیران جامعه بهایی هشت سال پیش دستگیر شدند و از آن زمان در زندانند.

ما در ماده دوم اعلامیه جهانی حقوق بشر چنین می‌خوانیم؛

«همه انسان‌ها بی‌هیچ تمایزی از هر سان که باشد، به ویژه نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، عقیده سیاسی یا هر عقیده‌ی دیگر، خاستگاه اجتماعی و ملی، وضعیت مالی، تولد یا هر وضعیت دیگر، سزاوار تمام حقوق و آزادی‌های مندرج در این اعلامیه‌اند.»

اما در جمهوری اسلامی که بر پایه تبعیض بنا نهاده شده است، انسان‌ها به شهروندانِ با حقوق و آزادی‌های متفاوت تقسیم شده و بر مبنای اینکه در کدام گروه قرار گیرند از بخش‌هایی و در مواردی هم‌چون بهاییان، از همه حقوق و آزادی‌های مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر محروم‌اند.

دیدار یک فرد مسلمان با یک فرد بهایی زندانی که برای چند روزی به مرخصی آمده بود، بهانه جدیدی به دست جمهوری اسلامی داده است تا موج جدیدی از نفرت‌پراکنی مذهبی و اعمال فشار علیه هم‌میهنان بهایی را به دنبال آورد.

بهاییان که از فردای تاسیس حکومت اسلامی در ایران پیوسته در معرض زندان و شکنجه و اعدام قرار داشته و از ابتدایی‌ترین حقوق شهروندی، حتی حق تحصیل در دانشگاه‌های ایران محروم شده‌اند، این روزها با فتوای برخی از مراجع تقلید و اظهارات برخی از مقام‌های قضایی و سیاسی جمهوری اسلامی با اتهامات بی‌اساسی هم‌چون کفر و جاسوسی و متزلزل کردن مبانی اسلام و غیره مواجه گردیده‌اند، که این اتهامات می‌تواند در فضای امنیتی موجود، برای این هم‌میهنان ما مخاطره‌آمیز باشد.

ما نهادهای مدافع حقوق بشر ایرانی، ضمن محکوم کردن موج جدید بهایی‌ستیزی جمهوری اسلامی، از تمام شخصیت‌ها و نهادهای انسان‌دوست و مدافع حقوق بشر در سرتاسر جهان درخواست می‌نماییم که از حقوق شهروندی بهاییان و پیروان سایر ادیان و مذاهب در ایران دفاع کرده و از جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری و بدون و قید شرط زندانیان سیاسی و عقیدتی گردند.

شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران

۲۰ مه ۲۰۱۶

 

امضاکنندگان:

۱- انجمن همبستگی ایرانیان – دالاس

۲- انجمن جمهوریخواهان ایران – پاریس

۳- انجمن حقوق بشر و دموکراسی برای ایران – هامبورگ

۴- جامعه دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در ایران – سوئد

۵- حامیان مادران پارک لاله – دورتموند

۶- حامیان مادران پارک لاله – هامبورگ

۷- حامیان مادران پارک لاله – لندن

۸- حامیان مادران پارک لاله – فرزنو

۹- شبکه همبستگی ملی فرزنو – کالیفرنیا

۱۰- فدراسیون اروپرس

۱۱- کانون مدافعان حقوق بشر کردستان

۱۲- کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی – پاریس

۱۳- کمیته دفاع از حقوق بشردر ایران – شیکاگو

۱۴- کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

۱۵- همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران – نیویورک

۱۶- همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران – لوس آنجلس

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید