ادامه اعتصاب غذا و بازگشت محمد صدیق کبودوند از بیمارستان به زندان

«محمد صدیق کبودوند» روزنامه‌نگار و رئیس «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان» و زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین که پیش تر در پی ادامه اعتصاب غذا و وخامت حالش ظهر روز شنبه ۱ خرداد ماه به صورت اورژانسی به بیمارستان طالقانی منتقل شد، روز گذشته یکشنبه ۲ خرداد ماه به زندان بازگردانده شد. این زندانی سیاسی همچنان در اعتصاب غدا به سر می برد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، این روزنامه‌نگار و رئیس «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان» پیش تر در اعتراض به “پرونده‌سازی و تشدید فشار‌ها و اذیت و آزار مقامات امنیتی علیه او”، از روز یک‌شنبه ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، دست به اعتصاب غذا زده است.

این روزنامه نگار زندانی پیش تر نیز به دفعات به بهداری زندان منتقل شد و مورد معاینه قرار گرفته است، پزشکان زندان به وی توصیه کرده‌اند که در اسرع وقت به اعتصاب غذا پایان دهد.

«محمد صدیق کبودوند» از بیماری های متعددی از جمله عروق، قلب و پروستات که در زندان به آن مبتلا شده است رنج می‌برد و در حال حاضر اعتصاب غذا و تداوم این وضعیت می‌تواند سلامت و جان او را به خطر اندازد.

یک منبع آگاه طی گفتگویی با کمپین گفته “سرگیجه، تب شدید، ضعف عمومی، کاهش وزن، درد پروستات با اعتصاب غذای این زندانی تشدید شده و آقای کبودوند در شرایط بحرانی بسیار بدی قرار گرفته است.”

«محمد صدیق کبودوند» دبیر «سازمان حقوق بشر کردستان» در سال (۱۳۸۴) و مدیرمسوول هفته‌نامه «پیام مردم» در (۱۳۸۲)، پیش تر درروز یک‌شنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۸۶، از سوی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی بازداشت شد. طی این زمان، نزدیک به ۶ ماه را در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به سر برد.

او یک سال بعد در دادگاه انقلاب تهران در دو پرونده به اتهام‌های “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق تشکیل سازمان حقوق بشر کردستان و فعالیت در آن”، “تبلیغ علیه نظام”، “انتشار کتاب غیرقانونی” به “تحمل یک سال حبس”، “محرومیت از فعالیت روزنامه‌نگاری”، “لغو امتیاز و جلوگیری از انتشار نشریه پیام مردم” و “حبس قطعی ۱۰ سال”، در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس محکوم شد. حکم صادره در شعبه ۵۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، به ده سال حبس از بابت تاسیس سازمان، مورد تایید قرار گرفته و قطعی شده است.

همچنین پرونده مربوط به فعالیت روزنامه‌نگاری که به اتهام تشویش اذهان عمومی از طریق درج مطالب در هفته‌نامه پیام مردم توسط دادگاه عمومی و انقلاب سنندج به یک سال حبس تعزیری، ۵ سال محرومیت از روزنامه‌نگاری و مدیریت نشریه و ابطال پرونده انتشار پیام مردم محکوم شد؛ پس از تایید در دادگاه تجدیدنظر استان تهران میزان محکومیت حبس در دیوان عالی کشور به ۶ ماه تقلیل یافت.

او در سه‌شنبه ۱ بهمن ۱۳۸۷ (۲۰ ژانویه ۲۰۰۹) جایزه «هملن/همت» (که به نویسندگان تحت آزار و اذیت تعلق می‌گیرد) را از سازمان «دیده‌بان حقوق بشر» دریافت کرد.

“پدر حقوق بشر کردستان” همچنین در سال ۲۰۰۹ و در مراسم «جوایز مطبوعات بریتانیا»، به عنوان “روزنامه‌نگار بین‌المللی سال” برگزیده شد. در بیانیه این جایزه گفته شده بود که او به خاطر فعالیت‌های روزنامه‌نگاری و حقوق بشری‌اش، نقش مهمی در خلق شبکه جامعه مدنی برای جوانان و فعالان کُرد داشته است.

ایالات متحده آمریکا طی سال‌های گذشته بارها درباره وضعیت پرونده و مطالبه آزادی «محمد صدیق کبودوند» موضع‌گیری کرده و خواهان رسیدگی عادلانه و آزادی بدون قید و شرط او شده است.

«محمد صدیق کبودوند» در طول ۱۰ سال گذشته، تنها یک بار جهت عیادت از فرزندش که مبتلا به سرطان است به مرخصی اعزام شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید