اعزام مریم نقاش زرگان به مرخصی درمانی

در یازدهمین روز از اعتصاب غذای «مریم (نسیم) نقاش زرگان» نوکیش مسیحی، این زندانی محبوس در بند زنان (نسوان) زندان اوین عصر امروز دوشنبه ۱۷ خرداد ماه با تودیع وثیقه به مرخصی درمانی اعزام شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «مریم (نسیم) نقاش زرگران» پیش تر در ۵ خرداد‌ ماه ۱۳۹۵ در اعتراض به ”عدم رسیدگی به وضعیت جسمی، وضعیت پرونده، عدم آزادی مشروط و مخالفت با اعطای مرخصی” دست به اعتصاب غذا زده بود.

پس از گذشت چهار روز از اعتصاب غذا او درروز یکشنبه ۹ خرداد ماه در پی وخامت حالش بهطور اورژانسی به بیمارستان شهدا منتقل شد و پس از گذشت ساعاتی در حالت بیهوشی و بدون درمان به زندان بازگردانده شد.

هم چنین او در همان روز در ادامه اعتراضات خود از رفتن به ملاقات خودداری کرد. در پی این اقدام اکثر هم‌بندیان او نیز در حمایت از اعتراض وی از رفتن به ملاقات خودداری کردند

یک منبع نزدیک پیش تر طی گفتگویی با کمپین گفته بود “مریم از ناحیه گوش شدیدا احساس ناراحتی داشته و پزشکان بهداری گفته‌اند تا دو هفته نباید سرش را تکان بدهد و اگر گوش درد و سرگیجه هاش خوب نشود باید جراحی کند. این موضوع در حالی‌ بوده است که دادستانی نه تنها با مرخصی استعلاجی مریم مخالفت می‌کرده بلکه از اعزامش به بیمارستان نیز ممانعت بعمل می‌آورده است.”

این منبع آگاه در ادامه افزوده بود ” در پی اعتصاب غذا وضعیت جسمی مریم بسیار وخیم است و او تب شدید رنج می برد. همچنین قبل از شروع اعتصاب غذا او ۲۵ کیلو کاهش وزن داشته، بیماری هایش از جمله یک بیماری جدید که باعث سرگیجه های شدید و سردردش شده است ، بسیار شدید شده و اصلا رسیدگی نمی‌شود. و او از وضعیت روحی خوبی برخوردار نیست. در زندان دچار افسردگی شده و داروهای ضد افسردگی مصرف می کند. مدت‌ها پیش درخواست اعاده دادرسی داده بود اما به تازگی خانواده‌اش مطلع شدند چنین درخواستی در پرونده‌اش نیست و بایستی مجددا درخواست بدهد.”

این زندانی عقیدتی مبتلا به بیماری «ASD» است و پیش تر در حدود ٩ سال پیش تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته است و در پی این جراحی او نیاز مبرم به مراقبت های ویژه و همیشگی پزشکی دارد.

علی رغم این مشکلات این زندانی عقیدتی در پی دردهای مزمن در ستون فقرات و مفاصل و همچنین بی حسی دست ها و پاهایش در سال های اخیر، به پزشک متخصص مراجعه کرده و پس تشخیص اولیه ابتلا به بیماری پوکی استخوان، آرتروز، دیسک کمر بوده است.

«مریم (نسیم) نقاش زرگان» همچنین اخیرا به بیماری قند، چربی خون و همچنین کم خونی شدید، مبتلا شده است که به دلیل عدم صدور مجوز از سوی نهادهای قضائی مربوطه روند درمانی وی ناتمام مانده است.

«مریم نقاش زرگران» متولد ۱۳۵۷, از زندانیان عقیدتی است که اولین بار در اسفندماه ١٣٨٩ به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. این بازجویی ها که با تهدید و مزاحمت برای اعضای خانواده او همراه بود، اغلب در مکان های غیر رسمی و حول پرسش از کلیسای خانگی و جامع ادامه یافت. وی نهایتا چند روز پس از بازداشت «سعید عابدینی»، شهروند ایرانی-آمریکایی که برای تاسیس پرورشگاه در شمال ایران به کشور بازگشته بود، از سوی پلیس امنیت به صورت تلفنی احضار و بازداشت شد و در همین روز منزل پدری اومورد تفتیش و کتاب ها و جزوات دینی و لوازم شخصی او توقیف شد.

این نوکیش مسیحی پس از بازداشت جهت انگشت نگاری به زندان اوین منتقل و بدون هیچ گونه تفهیم اتهام به ساختمان وزرا تحویل داده شد.

وی به مدت ۵ شبانه روز بدون ابتدایی‌ترین امکانات بهداشتی در این مکان بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفت و اغلب موضوع بازجویی‌ها در مورد علت افزایش اعضای کلیسای خانگی و افراد حاضر و کیفیت برگزاری مراسم در این کلیساها بود.سپس به زندان اوین منتقل و از سوی شعبه ٢ دادسرای شهید مقدسی تفهیم اتهام شد.

این زندانی عقیدتی پس از ١٩ روز بازداشت موقت در بند نسوان اوین با قید وثیقه ٧٠ میلیون تومانی آزاد شد.

او از سوی قاضی «مقیسه»، ریاست شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی” به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد. در حکم صادره برای «مریم نقاش زرگران» نوشته شده: “او از طریق خواهرش که در خارج از کشور سکونت دارد مذهب خود را از اسلام به مسیحیت پروتستان تغییر داده و از اعضای فعال کلیسای جماعت ربانی مرکز است”.

حکم این زندانی عقیدتی در دادگاه تجدید نظر تایید و در ٢۴ تیر‌ماه ۱۳۹۲ جهت اجرای حکم به زندان اوین فراخوانده شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید