دادگستری ارومیه اعدام‌ محمد عبدالهی و چهار زندانی دیگر را تایید کرد

علی رغم تکذیب اولیه و ابهام سازی سازمان زندان های استان آذربایجان غربی در خصوص اعدام «محمدعبدالهی» به همراه ۴ زندانی متهم به حمل و نگهداری مواد مخدر، «توکل حیدری» رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی این اعدام‌ها را تأیید کرد و گفت که یکی از اعدامی‌ها از اعضای سازمان کومله بوده است.
 
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «توکل حیدری» طی گفتگویی با خبرگزاری میزبان درروزشنبه ۲۳ مرداد گفته بود” چهار تن از زندانیانی که در ۱۹ مردادماه در زندان ارومیه اعدام شدند محکومانی به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر از نوع شیشه، مرفین و هروئین بودند.”
 
رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی درخصوص اعدام «محمد عبدالهی»، زندانی سیاسی سیاسی کُرد گفت که او عضو سازمان کومله بوده و به اتهام محاربه و استفاده از سلاح گرم و کشتن سه تن از مأموران نیروی انتظامی و مجروح شدن دو تن دیگر به اعدام محکوم شد.
 
«توکل حیدری» در ۲۰ مرداد ماه تنها پس از گذشت یک روز از اعدام «محمدعبدالهی»، خبر اعدام او را کذب خواند و گفته بود اعدامیان متهم به حمل مواد مخدر بوده اند.
 
پیش تر «مصطفی احمدیان» وکیل «محمد عبدالهی» طی گفتگویی با “کمپین دفاع از زندانیان سیایسی و مدنی”ضمن اشاره به نقض قانون در پرونده موکلش گفته بود: “ موکل من هرگز دست به سلاح نبرده است و پرونده او دچار مشکلات عدیده ای است. قانون و عدالت در مورد موکلم هرگز محقق نشده است. ”
 
«محمد عبدالهی» به علت عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب شهر مهاباد محاکمه و به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد.
 
حکم اعدام این زندانی ۳۵ ساله پیش تر در فرودین ماه ۱۳۹۳ پس از تایید در دیوان عالی کشور به صورت رسمی از سوی اجرای احکام زندان مهاباد به او ابلاغ شد.
 
«محمد امین عبدالهی» برادر این زندانی سیاسی کُرد نیز پیش تر در پاییز سال ۱۳۸۴، در «امیرآباد» به اتهام «همکاری با احزاب کُرد مخالف حکومت» بازداشت و به اطلاعات شهر «بوکان» منتقل شد و پس از مدتی به زندان مرکزی «ارومیه» انتقال داده شد.او پس از آن به زندان «مهاباد» منتقل شد و پس از ۱۵ ماه بلاتکلیفی توسط دادگاه انقلاب «مهاباد» به اتهام «محاربه از طریق همکاری موثر و مسلحانه با یکی از احزاب مخالف» و «تبلیغ علیه نظام» محاکمه و به تحمل ۲۰ سال زندان محکوم شد. سپس در شعبه ۲ دادگاه تجدید نظر شهر «ارومیه»، در ۲۶ دی‌ماه ۱۳۸۸، به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «محاربه با خدا» حکم او افزایش یافت و به اعدام محکوم شد. در ۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۹، حکم این زندانی سیاسی در دادگاه تجدید نظر تائید شد.
 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید