اجرای حکم اعدام چهار زندانی در زندان رجایی شهر و دو زندانی در گیلان

 
 
سحرگاه روز جاری حکم چهار زندانی محکوم به اعدام با اتهامات مربوط به “مواد مخدر” در ندامتگاه مرکزی کرج و حکم اعدام دو زندانی در دو پرونده جداگانه با اتهام قتل در گیلان به اجرا درآمد.
 
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سپیده دم امروز چهارم آذر ۹۵، چهار زندانی در زندان ندامتگاه کرج با اتهامات مربوط به مواد مخدر به دار آویخته شدند.
 
همچنین حکم اعدام دو زندانی در دو پرونده جداگانه با اتهام قتل در گیلان پس از تایید در دیوانعالی به اجرا درآمد. در این دو پرونده همسران دو مقتول نیز به ترتیب به ۵ سال و ۱۵ سال زندان و تحمل صد ضربه شلاق محکوم شده اند.
 
رکنا گزارش کرده که، نخستین اعدامی مردی بود که متهم است به خاطر ارتباط با زنی، شوهر او را به قتل رسانده. ۲۳ اسفند سال ۹۱ این جنایت به پلیس و بازپرس جنایی شهرستان سیاهکل اعلام شد. بررسی‌ها نشان داد، مقتول مرد ۳۰ ساله و نگهبان گل‌فروشی بوده که بعد از خروج از خانه به قتل رسیده بود.
 
همسر این مرد پس از اطلاع از قتل گفت: “شوهرم برای رفتن به محل کارش از خانه خارج شد و دیگر بازنگشت. نمی‌دانم چه کسی او را کشته است”.
 
ماموران به همسر مقتول مشکوک شده و با بررسی ارتباطات او متوجه شدند زن جوان با مردی متاهل ارتباط پنهانی دارد.
 
این مرد دستگیر شد و در بازجویی‌ها به قتل اعتراف و اظهار کرد: مدتی قبل با زن جوان آشنا شده و ارتباط پنهانی ما شکل گرفت. برای این که بتوانم با زن جوان ازدواج کنم باید شوهر او را از سر راه برمی‌داشتم. روز جنایت زن مقتول با من تماس گرفت و خروج همسرش را از خانه اطلاع داد. من هم در مسیر مرد جوان قرار گرفته و از او خواستم همسرش را طلاق دهد تا من با او ازدواج کنم. او قبول نکرد، به‌همین خاطر مجبور به قتلش شدم. از کار خود پشیمانم. من با این ارتباط زندگی خودم را خراب کرده و مردی را کشتم.
 
همسر مقتول هم گفت: “شوهرم به من خرجی نمی‌داد و به نیازهایم نیز توجهی نداشت به همین خاطر با قاتل دوست شدم. قرار بود بعد از قتل شوهرم من به عنوان همسر دوم با این مرد ازدواج کنم. فکر نمی‌کردم راز این جنایت فاش شود و دستگیر شوم”.
 
پس از محاکمه متهمان در دادگاه کیفری استان گیلان قاتل به قصاص و صد ضربه شلاق و همسر مقتول هم به ۱۵ سال زندان و تحمل صد ضربه شلاق محکوم شدند که حکم در دیوان عالی کشور تائید شد.
 
پرونده دوم
 
دومین زندانی که پای چوبه دار رفت هم پرونده مشابهی داشت. تحقیقات قضایی در این پرونده از هفتم مرداد سال ۸۷ و در پی کشف جسد مردی در سواحل تالش آغاز شد. بررسی‌های اولیه نشان می‌داد این مرد در دریا غرق شده اما معاینه جسد مشخص کرد اصابت جسم سخت به سرش علت مرگ بوده است.
 
در ادامه همسر مقتول بازداشت شد که در بازجویی‌ها راز قتل را فاش کرد و گفت: “با مردی ارتباط داشتم و با همدستی او نقشه قتل را طراحی کردیم. ابتدا با قرص خواب‌آور شوهرم را بیهوش کرده و بعد با سنگ به سرش ضربه زدیم. برای صحنه‌سازی جسد را کنار ساحل رها کردیم تا علت مرگ غرق شدن در دریا باشد”.
 
با اعترافات این زن همدستش هم دستگیر شد و به ارتکاب جنایت اعتراف کرد. متهمان در دادگاه محاکمه شده و مرد جوان به قصاص و همسر مقتول به پنج سال زندان محکوم شدند.
 
بر اساس اعلام روابط عمومی دادگستری استان گیلان، پس از صدور حکم قصاص برای قاتلان و تائید در دیوان عالی کشور برای کسب رضایت اولیای دم تلاش زیادی در شورای حل اختلاف شد اما اولیای دم حاضر به گذشت نشده و خواستار قصاص بودند.
 
از طرفی دیگر سپیده دم امروز چهارم آذر ۹۵، چهار زندانی در زندان ندامتگاه کرج با اتهامات مربوط به مواد مخدر به دار آویخته شدند.
 
هویت احراز شده چهار زندانی که توسط هرانا منتشر شده عبارت است از: “محسن جمالی” متولد سال ۱۳۶۸ از سالن سه، “یاسر کاویانی” از سالن پنج، بعلاوه دو شهروند بلوچ؛ “داوود توتال زهی و آسف محمد سعیدپور” از سالن دو این زندان.
گفتنی است این زندانیان روز گذشته موفق به انجام آخرین ملاقات با خانواده های خود شده بودند.
 
اجرای حکم اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه های داخلی ایران اطلاع رسانی نشده است.
 
 
 
 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید