وخامت جسمانی و انتقال مجدد آرش صادقی به بیمارستان

 
نیمه شب گذشته «آرش صادقی» زندانی سیاسی محبوس در سالن ۱۰ بند ۸ زندان اوین ، در چهل و هفتمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود، درپی بالا آوردن لخته های خون، تهوع شدید، تپش قلب و تنگی نفس مجددا به صورت اورژانسی به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شد. وضعیت جسمی این زندانی سیاسی از سوی پزشکان بیمارستان بسیار خطرناک توصیف شد و سرم تراپی و تحت مراقبت قرار گرفتن از سوی پزشکان تاکید شد. اما «آرش صادقی» همچنان از درمان خودداری کرد و صبح روز جاری به زندان بازگردانده شد.
 
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی  و مدنی، یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی طی گفتگویی با کمپین گفته است، ” وضعیت جسمی آرش در چهل و هفتمین روز از اعتصاب غذا به شدت وخیم تر شده و شب گذشته حوالی ساعت دو و نیم به علت حالت تهوع شدید، بالا آوردن لخته های خون، تنگی نفس شدید و تپش قلب ، به صورت اورژانسی به بیمارستان طالقانی منتقل شد. پزشکان به وضعیت جسمی و پزشکی او را خطرناک توصیف کردند و  سرم تراپی و تحت مراقبت گرفتن را تاکید و توصیه کردند. اما آقای صادقی از درمان خودداری و صبح امروز به زندان بازگرددانده شد”
 
این منبع نزدیک به این زندانی سیاسی در ادامه افزود ”  وضعیت معده و کلیه آرش نسیت به روزهای قبل خیلی وخیم تر شده و مرتبا در حال بالا آوردن لخته های خون است،   حتی در ادرار و مدفوع آرش نیز خون دیده شده. «آرش» طی هفته های گذشته به دفعات به بهداری زندان منتقل شده؛ چندیدن بار بیهوش و زیر دستگاه اکسیژن قرار گرفته، او به سختی صحبت می کند و قدرت تکلم خود را از دست داده و با نامنظم بودن ضربان قلب مواجه شده. آرش از زمان آغاز اعتصاب غذا تا کنون حدود ۱۹کیلو کاهش وزن داشته و فشار خونش به ۸ روی ۶ نیز رسیده بوده و ازچند رو گذشته بدنش  به علت فقر شدید ذخایر غذایی شدیدا در حال پوست پوست شدن است و از لحاظ دید چشمانش دچار مشکل شده .”
 
«آرش صادقی» در سوم آبان ماه هم زمان با بازداشت همسرش «گلرخ ابراهیمی ایرایی» طی نامه ای اعلام کرد که در اعتراض به نحوه بازداشت و نقض های مکرر قانونی در پرونده همسرش و خودش دست به اعتصاب غذا می زند.
 
«گلرخ ابراهیمی ایرایی»، صبح روز سوم آبان ماه بدون دریافت احضاریه کتبی از سوی ماموران امنیتی جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان اوین منتقل شد،  وی درحال حاضر در بند زنان (نسوان) این زندان نگهداری می‌شود.
 
در بیانیه ای که در ۳۰ نوامبر از سوی سازمان عفو بین الملل منتشر شد، آمده است: سلامت «آرش صادقی» مدافع حقوق بشر زندانی در ایران وخیم است. او از ۲۴ اکتبر در اعتراض به  بازداشت و زندانی شدن همسرش «گلرخ ابراهیمی ایرایی» دست به اعتصاب غذا زده است.  «گلرخ » همسر این زندانی سیاسی در خصوص نوشتن داستانی در مورد سنگسار زندانی شده است.
 
سازمان عفو بین‌الملل  به مواردی همچون « مشکلات تنفسی، تپش قلب،  افت شدید فشار خون، مشکلات کلیوی و گوارشی و همچنین از دست قدرت تکلم و بریده بریده صحبت کردن»  این زندانی سیاسی اشاره کرد و خواستار اقدام فوری در این خصوص شد.
 
«آرش صادقی» صبح سه شنبه ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۵ جهت پرسش در خصوص احضاریه ای به دادسرای مقدس زندان اوین مراجعه کرد و پس از حضورش در این ارگان قضایی جهت سپری کردن محکومیت ۱۹ سال حبس بازداشت وپس از انتقال به قرنطینه بند ۴ زندان اوین و ساعاتی بازجویی و تذکر در بند ۲ الف سپاه پاسداران به بند ۸ این زندان منتقل شد.
 
این دانشجوی اخراجی کارشناسی ارشد فلسفه دانشگاه علامه و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی آن دانشگاه پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ بازداشت و پس گذشت حدود یک سال و نیم جهت مرخصی به منزل بازگشت، اما پس از گذشت چند روز بدون ارائه هیچگونه احضار نامه ای برای بازداشت و یا تماس تلفنی ، مامورین امنیتی جهت بازداشت مجدد آرش در ساعت چهار صبح به منزل مسکونی آنها یورش بردند، که همین مسئله منجر به حمله قلبی و فوت مادر آرش پس از گذشت چهار روز در بیمارستان شد.
 
«آرش صادقی» پس از آزادی مجددا در ۱۵شهریورماه ۱۳۹۳، از سوی «قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه» بازداشت و از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «صلواتی» به تحمل ۱۵سال حبس محکوم شد و حکم صادره با اعمال ۴ سال حبس تعلیقی پیشین «آرش صادقی» “مربوط به باقیمانده حکم سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۰ که از سوی قاضی «پیرعباس» صادر شده بود”، از سوی قاضی «ابوالقاسم صلواتی» به ۱۹ سال حبس افزایش یافت.
 
«نصیرپور» مسثول اجرای احکام دادسرای شهید مقدس زندان اوین، زمان انتقال این زندانی سیاسی به بند جهت اجرای حکم، سال آزادی این فعال سیاسی را سال ۱۴۱۴اعلام کرد وهیچگونه اشاره ای به اجرای ماده ۱۳۴ که باید طبق روال در مورد پرونده اواعمال گردد نداشت.
 
«گلرخ ابراهیمی ایرایی» همسر «آرش صادقی» نیز که به دلیل جراحی و وخامت حال جسمی، ناتوان از حضور در دادگاه، جهت دفاع آخر بود، به صورت غیابی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی « ابولقاسم صلواتی» مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۶ سال حبس محکوم شد. او در سوم آبان جهت اجرای حکم شش سال حبس بدون دریافت احضاریه کتبی بازداشت و به زندان اوین منتقل شذ.
 
 
پیش‌تر «آرش صادقی» به مدت ۷ ماه در انفرادی دو الف سپاه در بازداشت موقت بوده است. حکم او در حالی ابلاغ شد که در همه مراحل محاکمه، مجاز به داشتن وکیل نبوده و قاضی « ابولقاسم صلواتی» به «پیمان عطار» و «امیر رئیسیان» وکلای او اجازه مطالعه پرونده را نداده بود.
 
این فعال سیاسی در حال حاضر بدون در نظر گرفتن قانون تفکیک جرائم در کنار زندانیان عادی و بعضا خطرناک مدت حبس خود را سپری می کند.
 
هیچگاه پیگیری های «آرش» در خصوص پرونده مادرش به نتیجه نرسید و حتی در  شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر نیزبه هنگام پیگیری مرگ مادرش به آقای «بابایی» قاضی جلسه، با تهدید او مواجه شد. آقای «بابایی» مشخصا اشاره نمود “در صورت مطرح نمودن مجدد پرونده مرگ مادرت، در همین لحظه پرونده ای جدید برایت بازو بر اتهاماتت افزوده خواهد شد.”
 
«بابایی» در آخر افزود این ادعای تو نشر اکاذیب علیه نظام است.
 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

7 + هفت =