پرونده صادقی نماینده مجلس به دادسرا رفت

 
 منوچهر جمالی نوبندگانی، سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان از وارد‌دانستن ۱۴ مورد از ۱۶ مورد اتهامی محمود صادقی خبر داد و گفت که این هیأت اظهارنظرهای این نماینده مجلس درباره حساب‌های قوه قضائیه، یاشار سلطانی، قانون اساسی و شهید بهشتی و چند مورد دیگر را خارج از حیطه وظایف نمایندگی تشخیص داد. او با اشاره به برگزاری نشست هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس، اعلام کرد از ۱۶ مورد اتهامی درباره محمود صادقی ۱۴ مورد خلاف شأن نمایندگی تشخیص داده شد و دو مورد جزء مواردی بود که وظیفه نمایندگی تشخیص داده شد.
 
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی به نقل از ایلنا، او افزود: «بر‌این‌اساس قرار شد بعد از جمع‌بندی پرونده از سوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، پرونده برای رسیدگی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارسال شود».
سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس در تشریح موارد ۱۶گانه‌ای که در رابطه با شکایت‌های طرح‌شده علیه محمود صادقی در این هیأت بررسی شد، ادامه داد: «بر‌اساس ۱۶ پرونده مربوط به این نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، درباره پرونده بورسیه‌ها هفت نفر از آقای صادقی شکایت کردند و به این نتیجه رسید که با توجه به اینکه اظهارنظرهای صورت‌گرفته مربوط به پیش از زمان نمایندگی آقای صادقی بوده، بنابراین هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان صلاحیت تصمیم‌گیری ندارد و براین‌اساس پرونده به دادسرا ارجاع شد».
صادقی: رسانه‌ای‌کردن خلاف قانون بود
درهمین‌حال «محمود صادقی»، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه اعلام رسانه‌ای موارد اتهامی خود ازسوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، به «ایلنا» گفت: «موارد اتهامی علیه نمایندگان، ابتدا باید به نماینده ابلاغ و پس از اخذ دفاعیات او در جلسه هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، نسبت به اعلام عمومی آن اقدام شود».
او با بیان اینکه «صرفا از طریق رسانه‌ها در جریان نظر هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان درباره خود قرار گرفتم»، گفت: «پیش از این، صرفا شکایت‌های مربوط به پرونده بورسیه‌ها به بنده اعلام شده بود و جالب آنکه درحالی از هفت شکایت صحبت می‌شود که این هفت شکایت، درواقع مربوط به یک اتهام است که ازسوی هفت نفر مطرح شده است و به نظر می‌رسد سعی دارند عدد شکایت‌ها را اضافه کنند».
صادقی با تأکید بر اینکه اطلاع دقیقی از موارد اتهامی علیه خود ندارد، گفت: «پس از آنکه موضوع را از طریق آقای اکبریان، نایب‌رئیس هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان پیگیری کردم، متوجه شدم در ۱۴ مورد اتهامات بنده، خارج از حیطه وظایف نمایندگی تشخیص داده شده است».
رئیس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی در مجلس دهم ادامه داد: «آقای اکبریان (نایب‌رئیس هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان) همچنین گفت یکی از اتهامات بنده تمرد در مقابل فرمان قضائی بوده که این هیأت اعلام کرده، اقدام بنده تمرد نبوده و نحوه جلب بنده از سوی دادستانی خلاف قانون بوده است و اعلام کردند در این مورد، خلافی مرتکب نشده‌ام». با وجود این، شب گذشته «صادقی» در توییتر خود نوشت: «حسب درخواست این‌جانب از دکتر پزشکیان، رئیس محترم هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، قرار شد هیأت جهت استماع دفاعیات این‌جانب تشکیل جلسه دهد».
توصیه به صادقی
«جمالی‌نوبندگانی» در ادامه توضیحاتش با اشاره به شکایت نماینده کاشان و آران و بیدگل از محمود صادقی، گفت: «هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس پس از بررسی شکایت سیدجواد ساداتی‌نژد از محمود صادقی به این نتیجه رسید که اظهارات نماینده تهران خارج از وظایف نمایندگی بوده و این پرونده نیز به دادگاه ارجاع شد».
او گفت: «پرونده مربوط به یاشار سلطانی نیز بنابر تشخیص هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان خارج از حیطه نمایندگی تشخیص داده شد».
سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس همچنین با اشاره به پرونده‌های دیگری که در رابطه با شکایت‌ها از محمود صادقی بررسی شد، گفت: «همچنین هفت مورد شکایت مربوط به سخنرانی این نماینده مجلس در دانشگاه شیراز، نطق درباره حساب‌های بانکی قوه قضائیه در صحن علنی مجلس، توییت‌های صادقی درباره قانون اساسی و شهید بهشتی خارج از وظایف نمایندگی تشخیص داده شد».
جمالی در پایان تصریح کرد: «بااین‌حال درباره شعر پروین اعتصامی که آقای صادقی توییت کرده بودند و همچنین برخی دیگر از پست‌های این نماینده در کانال تلگرامی، ضمن اینکه در راستای وظایف نمایندگی ارزیابی شد، به آقای صادقی تذکر دادیم که با دقت بیشتری شبکه‌های اجتماعی خود را مدیریت کند».
«جمالی» همچنین درباره شکایت از صفحه توییتر محمود صادقی به «فارس» گفت: «با توجه به اینکه محمود صادقی در صفحه توییتر خود درباره موارد مختلفی از جمله قوه قضائیه، اظهارنظر کرده بود، در این هیأت بررسی شد که البته آقای صادقی ادعا کرد این توییت‌ها متعلق به او نبوده و در قالب کامنت یا از سوی شخص دیگری درج می‌شده است و توجیه او این بود که این مطالب در توییت او کامنت هستند که در این رابطه هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان به او تذکر داد که باید رعایت کند؛ چراکه مسئولیت صفحه شخصی با خودش است نه با شخص دیگری».

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید