امیرحسین پورجعفر سحرگاه امروز اعدام شد

 
رئیس کل دادگستری استان تهران از اجرای حکم اعدام امیرحسین پورجعفر قاتل ستایش قریشی خبر داد.
 
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، امیرحسین پورجعفر که در سن ۱۶ سالگی مرتکب قتل و تجاوز به یک دختر خردسال شده بود، سحرگاه امروز پنج‌شنبه اعدام شد.
 
غلامحسین اسماعیلی از اجرای حکم قاتل ستایش قریشی خبر داد و گفت: با توجه به تقاضا و اصرار اولیاء دم ستایش قریشی و پس از انجام تمامی فرآیندها و تشریفات قانونی ؛ حکم صادره که به تایید دیوانعالی کشور رسیده بود سرانجام به مرحله اجرا درآمد.
 
همچنین وکیل مدافع امیرحسین پورجعفر گفت: علی رغم درخواست‌های ما و تلاش‌های فعالان مدنی از پدر ستایش قریشی برای بخشش موکلم، صبح امروز حکم قصاص او اجرا شد.
 
پیش‌تر وکیل «امیرحسین پورجعفر» به یک رسانه رسمی گفته بود، وی متولد ۲۶ آذر ماه ۱۳۷۸ است و با این حساب در زمان ارتکاب قتل ستایش در ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۵ هنوز ۱۶ سال تمام هم نشده بود.
 
۲۳ فروردین ماه سال گذشته بود که گزارشی مبنی بر وقوع قتل یک دختر بچه شش ساله افغانستانی در روستای خیرآباد ورامین تحویل مراجع قضایی شد، گزارش حاکی از آن بود که ستایش قریشی که به گفته پدر او روز یکشنبه ۲۲ فروردین برای خرید بستنی از منزل خارج شده، دیگر به خانه بازنگشته است.
 
در تحقیقات اولیه مشخص شد که پسر نوجوان همسایه که دچار وسوسه شیطانی شده بود او را ربوده و پس از تجاوز او را به قتل رسانده بود.
 
با اعلام این گزارش، دادستانی این شهر بر رسیدگی ویژه و خارج از نوبت به پرونده تاکید کرد و از نخستین لحظات وقوع این جنایت، رسیدگی به این پرونده به طور ویژه و خارج از نوبت در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفت.
 
مهر ماه سال جاری نیز یکبار از سوی مقامات قضایی گفته شد که قرار است امیرحسین اعدام شود ولی اعدام وی به دلایل نامعلومی به تعویق افتاد.
 
باوجود تاکید صریح کنوانسیون حقوق کودک مبنی بر اینکه افرادی که زیر سن ۱۸ سال مرتکب جرم می‌شوند نباید به مجازات غیرقابل بازگشت محکوم شوند، سال میلادی گذشته، سازمانهای حقوق بشری قبلا منتشر کرده اند که پنج کودک-مجرم در ایران اعدام شده است شده است.
 
پیش‌تر سازمان های حقوق بشری نسبت به شروع موج اعدام به دلیل اعتراضات اخیر و به قصد ایجاد ارعاب در بین مردم هشدار داده بودند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید