نگاهی اجمالی به پرونده محبوبه مفیدی کودک-مجرمی که در زندان نوشهر اعدام شد

هفته گذشته یک کودک-مجرم به نام محبوبه مفیدی که به اتهام قتل همسر خود در سن ۱۷ سالگی به اعدام محکوم شده بود در زندان نوشهر اعدام شد. او که اوایل دستگیری پرونده‌اش تحت عنوان «نوعروس ۱۷ ساله» مطرح شده بود، سومین کودک-مجرم اعدام شده طی یک ماه گذشته است.

به گزارش  سازمان حقوق بشر ایران ، صبح روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن ماه، محبوبه مفیدی در زندان نوشهر اعدام شد. وی که متولد ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۷۶ است، متهم بود ۲۶ آذر ماه سال ۱۳۹۲ یعنی زمانی که تنها ۱۷ سال سن داشت، در یکی از روستاهای اطراف نوشهر، با همدستی برادر شوهر خود و به وسیله قرص برنج، شوهر خود را به قتل رسانده است.

در زمان ارتکاب این قتل جسد به پزشکی قانونی ارسال می‌شود و نتیجه پزشکی قانونی ماه‌ها طول کشید تا مشخص کند علت مرگ مقتول چیست. پس از اعلام نتیجه پزشکی قانونی محبوبه مفیدی در سال ۱۳۹۳ دستگیر شده و به گفته مقامات به ارتکاب قتل با همراهی برادر شوهرش به قصد ازدواج با یکدیگر اعتراف می‌کند.

دادستان نوشهر سال ۱۳۹۳ در طی گفتگو با یک رسانه رسمی در خصوص این پرونده گفته بود: «این زن دستگیر شد و در بازجویی‌های تخصصی لب به اعتراف گشود و به قتل شوهرش با همدستی یکی از بستگان او اعتراف کرد. او گفت پس از عقد با شوهرش به برادر او علاقه‌مند شده و این علاقه تا جایی پیش رفته که در ‌‌‌‌نهایت آن‌ها تصمیم گرفته بودند با قتل شوهرش، با هم ازدواج کنند.» وی ادامه داد: «برادر مقتول کسی بود که با قراردادن قرص برنج در روکش قرص‌های آموکسی‌سیلین و مفنامیک‌اسید، این قرص‌ها را به همسر برادرش داده بود تا نقشه جنایت را اجرا کنند. همسر مقتول نیز به بهانه اینکه قرص‌ها برای زود‌تر بچه‌دارشدن مفید هستند، آن‌ها را به شوهرش خورانده و باعث مرگ او شده بود.»

یکی از نزدیکان محبوبه مفیدی که نخواست نامش فاش شود در این خصوص گفت: «محبوبه قربانی برادر کشی شده بود. وی فریب دروغ‌های همسرش را خورده بود که به عقد وی درآمد و متاسفانه برادر شیطان صفت همسرش این دختر بچه ساده لوح را در اولین روزهای شیرین اول زندگی فریب داد تا اینگونه برادر خود را به قتل برساند. محبوبه خبر نداشت داخل کپسول‌هایی که برادر شوهرش به وی داده است چیست و به حرف برادر شوهرش اعتماد کرده بود که گفته بود این قرص‌ها برای درمان کسالت همسرت است.»

وی در ادامه گفت: «اینکه مقامات در رسانه‌ها گفته بودند که محبوبه اول بازداشت شده بود به هیچ وجه صحت ندارد. اولین کسی که بازداشت شد برادر مقتول بود و وی به قتل برادرش و اینکه محبوبه از محتویات کپسول‌ها که قرص برنج بوده، اطلاعی نداشته اعتراف کرده بود ولی بعدا در دومین جلسه دادگاه با اصرار و تهدید خانواده‌اش اقرار‌های خود را تغییر داد. این موضوع‌‌‌ همان موقع تعجب قاضی را بر انگیخت ولی بعدا هیچکس نتوانست ثابت کند که محبوبه بی‌گناه است.»

این منبع در پایان گفت: «در دادگاه‌های بعدی برادر شوهر محبوبه فریبش داد و گفت که تو اگر بگویی که از محتویات قرص‌ها خبر داشتی جرم هردوی ما مشارکت در قتل می‌شود و هیچکدام ما اعدام نمی‌شویم، در غیر اینصورت من را اعدام می‌کنند. محبوبه هم که به برادر شوهرش علاقه داشت قبول می‌کند که در دادگاه بگوید از محتویات قرص‌ها خبر داشته است. آن پسر از زندان بار‌ها به وکلای محبوبه و پدر و مادر وی زنگ زده بود و اقرار کرده بود که محبوبه بی‌خبر از محتویات قرص‌ها بوده است.»

در این پرونده برای محبوبه مفیدی به اتهام مباشرت در قتل حکم قصاص نفس (اعدام) صادر کردند، همچنین برادر شوهر وی با اتهام معاونت در قتل روبرو شد و به ۲۰ سال زندان محکوم شد. وی هم اکنون در زندان نوشهر نگهداری می‌شود.

خبر اعدام محبوبه مفیدی به عنوان کودک-مجرم بدون ذکر نام از سوی سایت‌های رسمی نیز تایید شده است. وی سومین کودک-مجرم اعدام شده ایست ک طی یک ماه گذشته توسط نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران به ثبت می‌رسد. پیش‌تر خبر اعدام علی کاظمی در همین روز یعنی سه‌شنبه ۱۰ بهمن ماه در زندان بوشهر منتشر شده بود. وی به اتهام قتلی که در سن ۱۵ سالگی مرتکب شد به اعدام محکوم شده بود. همچنین روز پنج‌شنبه ۱۴ دی ماه امیرحسین پورجعفر که در سن ۱۶ سالگی مرتکب قتل شده بود در زندان رجایی شهر کرج اعدام شده بود.

اعدام علی کاظمی تا لحظه تنظیم این گزارش از سوی رسانه‌های رسمی منتشر نشده و جزء اعدامهای مخفیانه به شمار می‌رود.

اعدام این کودک-مجرمان موید این واقعیت است که ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی که در سال ۱۳۹۲ به تصویب رسید و سایر احکام موجود برای حمایت از کودکان در معرض قصاص به هیچ عنوان کارآمد نبوده و در این زمینه نیاز مبرمی به تصویب قوانین مشخص و غیر قابل تفسیر وجود دارد.

ایران جزء کشورهایی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را امضا کرده که طبق آن اعدام کودکان ممنوع شده است. همچنین ایران پیمان‌نامه حقوق کودک را امضا کرده که طبق ماده ۳۷ آن اعدام و سلب حیات و همین‌طور حبس ابد غیرقابل بخشش برای کودکان ممنوع اعلام شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید