عدم درمان یک زندانی سیاسی بلوچ و گزارشی از وضعیت زندان مرکزی زابل

زندانی سیاسی ایوب ریگی واقع در زندان مرکزی زابل در وضعیت حاد جسمی قرار دارد و مسوولان این زندان مانع درمان وی هستند.

بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، زندانی سیاسی ایوب (ناصر) ریگی که در اثر شکنجه های جسمی و حدود ۵ ماه پیش دچار خونریزی داخلی شده است، در شرایط حاد جسمی در زندان زابل بدون درمان رها شده است و خطر جدی جان این زندانی را تهدید می کند.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران با انتشار این گزارش نوشتەاند که این زندانی سیاسی بلوچ در اثر شکنجه های جسمی و وحشیانه بابایی رئیس سازمان زندانها و پهلوانی رئیس اطلاعات زندانهای استان سیستان و بلوچستان حدود ۵ ماه پیش دچار خونریزی داخلی گردید ، از آن روز بدستور این ۲ فرد از درمان محروم شده است.
بنابه این گزارش این زندانی سیاسی از دردهای طاقت فرسایی رنج می برد و دچار بالا آوردن خون ، خونریزی بینی و خونریزی کلیه است و در طی این مدت بیش از ۱۶ کیلو وزن کم کرده است. شرایط او به حدی وخیم است که از انجام کارهای شخصی خویش عاجز و راه رفتن و ایستادن برایش بسیار سخت است و اکثرا در سلول خویش درازکش می باشد.
نامبرده طی این مدت بارها به بهداری زندان مراجعه کرده است اما بهیاران به او گفته اند که به ما دستور داده شده است که شما را معالجه نکنیم.
بر اساس این گزارش خانواده زندانی سیاسی ایوب ریگی به بابایی رئیس سازمان زندانهای استان سیستان و بلوچستان مراجعه کرده اند و از وی خواسته اند یا او را تحت درمان قرار دهد و یا اینکه اجازه بدهد خانواده ،خود امکانات معالجه وی را فراهم کنند. اما بابایی با برخوردی غیر انسانی با این خانواده به آنها گفته است که درمانی در کار نخواهد بود و او به این صورت باقی خواهد ماند تابمیرد ووقتی که خانواده این زندانی اعتراض نموده است بابایی دستور بیرون کردن خانواده این زندانی سیاسی را داده است.
لازم به یادآوری است زندانی سیاسی بلوچ ایوب ریگی پس از چند سال بلاتکلیفی در زندان مرکزی زاهدان و زابل به وی گفته شد که به اعدام محکوم شده است. او از داشتن وکیل محروم می باشد.
گفتنی است که اخیرا فردی به نام آذرسا مدیر داخله زندان زابل اذیت و آزارها علیه زندانیان سیاسی و عادی را شدت بخشیده است. وی زندانیان بی دفاع را بدون دلیل مورد شکنجه جسمی قرار می دهد . از زندانیان عادی که حق رفتن به مرخصی دارند مبالغی بیش از۱ میلیون تومان اخاذی می کند و کسانی که این مبلغ را نپردازند به آنها اجازه رفتن به مرخصی را نمی دهد.همچنین حشرات موذی تمامی سلولهای زندانیان سیاسی و عادی را فرا گرفته است که شرایط آنها را حادتر کرده است.
یک منبع مطلع از این زندان به “کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی” گفت که در این زندان زندانیان امکان استراحت ندارند و هر اعتراضی نسبت به این شرایط منجر به انتقال آنها به سلولهای انفرادی قرنطینه شده و شکنجه‌های وحشیانه زندانیان را به همراه دارد.
بنابه گفته این منبع زندانبانان، زندانیانی را که به این شرایط اعتراض می‌کنند ابتدا عریان می‌کنند و بدن آنها را با آب سرد خیس می‌کنند و سپس آنهارا به ستونی می‌بندند و با ضربات لگد و مشت و کابل زندانیان بی‌دفاع را برای مدت طولانی تحت شکنجه‌های وحشیانه قرار می‌دهند.
ازطرفی دیگر شکنجه‌های طاقت‌فرسا و غیرانسانی منجر به ازدست دادن تعادل روحی تعدادی از زندانیان جوان شده است. این زندانیان درسلول به‌حال خود رها شده‌اند و با تجویز دوز بالایی از متادون آنهارا معتاد نموده‌اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل