فشار علیه زندانیان در زندان سنندج افزایش یافته است/ گزارشی از زندان مرکزی سنندج

فشار علیه زندانیان و بخوصوص زندانیان سیاسی در زندان مرکزی سنندج به شیوه‌ای نگران‌کننده افزایش یافته و تقریبا به امری عادی و روزانه علیه زندانیان مبدل شده است.
 
بنابه به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، زندانیان زندان سنندج در وضعیت بسیار بدی قرار دارند و توهین و حقارت به زندانیان به امری عادی و روزانه مبدل شده است. همچنین گزارش ها حاکی از مشکلات عدیده و اعمال محدودیت های متعدد فراقانونی برای زندانیان این زندان می باشد.
مسئولین این زندان مرتب علیه زندانیان بهانه‌تراشی کرده و فشارها ، محدودیتها و اذیت و آزارها علیه زندانیان سیاسی در این زندان افزایش یافته است.
فشارها ، محدودیتها و اذیت و آزارها از طریق رئیس اطلاعات زندان، مسئول حفاظت و مدیر داخلی و بدستور رئیس زندان صورت می گیرد. این اشخاص شرایط غیر انسانی را علیه زندانیان سیاسی بوجود آوردەاند.
از طرفی دیگر مسئولان زندان و امنیتی زندان در حال حذف تدریجی جیره غذایی ، دارو و درمان زندانیان سیاسی و عادی در زندان هستند.
همزمان نیز کمیت و کیفیت غذای زندان را شدیدا کاهش داده است. در صورتی که اکثر زندانیان از اقشار ضعیف جامعه هستند و قادر به خرید غذا از بوفەها نبوده و کاهش کمیت و کیفیت باعث سوء تغذیه و کاهش مقاومت بدن زندانیان شده است.
 
در گزارشی که توسط یکی از زندانیان این زندان برای “کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی” ارسال شده است به مواردی همچنون «کیفیت بسیار بد غذای زندان به خصوص وعده شام، رفتار ناشایست کارمندان زندان با زندانیان به ویژه کارکنان بخش باشگاه ورزشی زندان، محدود کردن وقت باشگاه ورزشی برای زندانیان، کمبود روشنایی در بندهای زندان و خاموش کردن لامپ های داخل بند در طول روز، جابجایی های مکرر و بی مورد زندانیان به بندهای دیگر، بی توجهی به استیصال زندانیان که در شکل اعتصاب های غذا ۴ الی ۵ روزه به دلایل پیش پا افتاده مانند جابجایی، تحویل لباس از خانواده و غیره رخ می دهد.، ایراد اتهامات ساختگی برای زندانیان سیاسی علی الخصوص زندانیانی که حکم های سنگین دارند، نبود فرش کافی در زندان، تخصیص تنها یک فروشگاه کوچک و بدون امکانات و اجناس مورد نیاز برای ۱۰ بند زندان، تجویز غیرعلمی قرص های اعصاب و روان توسط کادر پزشکی جدید برای زندانیان درحال ترک مواد مخدر، سختگیری بیش از حد در اعطای مرخصی و ملاقات حضوری، عدم ویزیت زندانیان در بهداری زندان، تبعیض در برخورد با زندانیان بنا بر مذهب (شیعه و سنی) و همچنین بومی و غیربومی بودن آنان، طولانی مدت شدن رسیدگی قضایی به پرونده زندانیان، محدودیت استفاده از تلویزیون برای زندانیان، عدم اعزام بسیاری از زندانیان بیمار به بیمارستان، نبود چشم پزشک در زندان، نبود میوه و سبزی در فروشگاه زندان و فقر منابع اولیه ویتامین ها و پروتئین ها، عدم رعایت و کنترل بهداشت در زندان، عدم قبول سند برای تودیع وثیقه از دیگر نقاط استان» اشاره می کند.
 
زندان مرکزی سنندج دارای ۱۰ بند است که یکی از بندها ویژه ی زندانیانی است که متادون مصرف می کنند. هر بند دارای چند اتاق است که با دیوارهای ۱.۵ متری و یا با چینش تخت ها تفکیک شده اند. بطور میانگین اتاق ها دارای ۱۰ تخت و ۱۲ متر مساحت است.
 
در هر اتاق ۲۰ الی ۲۵ زندانی نگهداری می‌شوند. معمولا نیمی از زندانیان از داشتن تخت برای خواب محرومند و به اصطلاح زندانیان «کف خواب» بوده و در کف اتاق ها و راهرو ها، به صورت چسبیده به هم می خوابند.
جای یاد آوریست که در زندان مرکزی سنندج زندانیان بدون توجه به نوع جرائم ارتکابی شان در کنار هم قرار داده میشوند. زندانیان زیر ۱۸ سال و بالای ۱۸ سال را در اتاق های زندان در کنار هم قرار می دهند و همچنین زندانیان سیاسی را هم به جهت وارد آوردن فشار در کنار زندانیان خطرناک و شرور قرار می دهند.
گزارش: آرون عسکری

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید