بیانیه ی همبستگی برای حقوق بشر در ایران به مناسبت روز جهانی کارگر

بیانیه ی همبستگی برای حقوق بشر در ایران به مناسبت روز جهانی کارگر

روز جهانی کارگر خجسته باد
کارگران ایران در زیر خط فقر

فقر و تهیدستی و بیکاری روزافزون کارگران، دستاورد حکومتی است که ۳۶ سال پیش به نام اسلام و مستضعفان و با وعده ریشه کن کردن فقر و فساد و تبعیض و بی‌عدالتی، قدرت را در ایران به دست گرفت. وضع معیشتی کارگران و مزدبگیران و صدها هزار کارگر بیکار و اخراجی در سال‌های اخیرآنقدر وخیم شده است که نماینده انتصابی و دولتی کارگران، در آستانه نوروز امسال گفته است : «ما یک خط فقر داریم یک خط مرگ و الان ما رسیده ایم به خط مرگ»، بنابراین و به اعتراف نماینده دولتی کارگران، ارمغانی که حکومت اسلامی برای میلیون‌ها کارگر ایرانی و خانواده های آنان آورده، «خط مرگ» بوده است. یونس عساکره دستفروش خرمشهری و حمید فرخی دستفروش تبریزی که بر اثر فقر و تنگدستی و در اعتراض به ستم‌های حکومتی، اخیرا خود را آتش زدند و در شعله های آتش جان سپردند، ایرانیانی که در جستجوی کار مجبورند خانه و خانواده خود را ترک کنند و آواره سرزمین‌های دیگر شوند، کارتن خواب‌هائی که همه روزه در گوشه و کنار تهران جان می‌سپارند و … ، همه بیانگر خط مرگی است که حکومت ولایت فقیه برای کارگران و زحمتکشان ایران ترسیم کرده است.
طبق آمار رسمی و با توجه به تورم و رکود اقتصادی در ایران، خط فقر برای یک خانواده چهار نفره در ایران یک میلیون و ششصد هزار تومان محاسبه شده، در حالیکه شورای عالی کار جمهوری اسلامی حداقل دستمزد کارگران ایران را برای سال ۱۳۹۴، حدود هفتصد هزار تومان تعیین کرده است و این در شرایطی است که حقوق و درآمد ماهیانه اوباشانی که برای اسید پاشی بر روی زنان و سرکوب اعتصاب‌های کارگری به استخدام حکومت اسلامی درمی‌آیند دهها برابر بیشتر از حقوق ماهیانه کارگران زحمتکشی است که از صبح تا شام برای به دست آوردن یک لقمه نان کار می‌کنند.
در ایران روز کارگر با روز رنج و زحمت و زیر خط فقر زندگی کردن گره خورده است. هر روز بخش‌های بیشتری از شهروندان ما از قشر متوسط به اردوی کار و رنج و زحمت و فقر رانده میشوند، ما از مبارزه روزمره معلمان، مزدبگیران، کارمندان و خیل وسیع جوانان و زنان بیکار و تحصیل کرده در جهت مطالبات به حق شان پشتیبانی کرده و سرکوب اعتراضات را از سوی دولت و حکومت جمهوری اسلامی محکوم نموده و خواستار آزادی فعالین این اعتراضات می‌باشیم.
برای رهائی از خط مرگی که جمهوری اسلامی بر میلیونها کارگر ایرانی تحمیل کرده است، کارگران ایران چاره ای نداشته و ندارند که از حق اعتصاب که در اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی قانون کار جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده است استفاده کنند. ولی از آنجائی که دیکتاتوری حاکم بر ایران تحمل شنیدن هیچگونه اعتراض و صدای حق طلبانه ای را ندارد، مطالبات قانونی کارگران را نیز پیوسته با سرکوب اعتصاب های کارگری و ضرب و شتم و زندان و شکنجه و اعدام فعالان جنبش کارگری پاسخ داده و می‌دهد. هم اکنون در اعتراض به فقر روزافزونی که میلیونها کارگر ایرانی و خانوادهایشان با آن دست به گریبان اند، موج اعتراض‌ها و اعتصاب‌های کارگری در گوشه و کنار ایران جریان دارد. این اعتراض و اعتصاب‌ها همه جا از طرف نیروهای امنیتی رژیم سرکوب و فعالان کارگری دستگیر و به زندان‌های طویل المدت محکوم می‌گردند.
در روز جهانی کارگر، ما نهادهای حقوق بشری ایرانی پشتیبانی خود را از مطالبات کارگران زحمتکش میهنمان که همانا افزایش دستمزد، رعایت حقوق سندیکایی، پایان بخشی به سرکوب سندیکاهای مستقل کارگری و به رسمیت شناختن آنها به عنوان نمایندگان کارگران و آزادی فعالین کارگری زندانی می‌باشد اعلام می‌داریم و ازتمام مجامع و شخصیت‌های مدافع حقوق بشر و سندیکاهای کارگری در سرتاسرجهان درخواست می‌کنیم که صدای حق طلبانه میلیونها کارگر ایرانی و خانواده های آنان را به گوش وجدان‌های بیدار و نهادهای حقوق بشری در سایر کشورها برسانند و از حکومت سرکوبگر جمهوری اسلامی بخواهند که حقوق کارگران مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر، از جمله حق تشکیل سندیکاها و اتحادیه های مستقل کارگری و حق اعتصاب و اعتراض برای بهبود شرایط کار را در ایران به رسمیت بشناسد.
همبستگی برای حقوق بشر در ایران
یکم ماه مه ۲۰۱۵

پالتاک اول ماه مه « همبستگی برای حقوق بشر در ایران»
یکشنبه، سوم ماه مه ۲۰۱۵ برابر با ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴
با شرکت: دکترفریبرز رئیس دانا استاد اقتصاد دانشگاه تهران
همایون جابری از بنیادگزاران سندیکای مستقل شرکت واحد اتوبوسرانی ایران
مکان: تالار پالتاک
solidarity for human rights in iran
category: Middel East
sub category: community & family
زمان: به وقت غرب امریکای شمالی ساعت ۹، شرق امریکای شمالی ساعت ۱۲، اروپای مرکزی ساعت ۱۸، تهران ساعت ۲۰:۳۰

امضاء:
۱ـ اتحاد برای ایران ـ بلژیک
۲ـ انجمن تئاتر ایران و المان ـ کلن
۳ـ انجمن ایران و سوئیس ـ ژنو
۴ـ انجمن حقوق بشر و دموکراسی برای ایران ـ هامبورگ
۵ـ انجمن همبستگی ایرانیان دالاس
۶ـ انجمن همبستگی ایرانیان استین ـ تگزاس
۷ـ انجمن جمهوری خواهان ایران ـ پاریس
۸ـ بنیاد اسماعیل خویی
۹ـ باشگاه جنبش سکولار دموکراسی ایران ـ لوس انجلس
۱۰ـ جنبش جمهوری خواهان دموکرات و لائیک ایران ـ شاخه بلژیک
۱۱ـ حامیان مادران پاک لاله (مادران عزادار ایران) جبوب کالیفرنیا
۱۲ـ حامیان مادران پارک لاله ـ دورتموند
۱۳ـ حامیان مادران پارک لاله ـ هامبورگ
۱۴ـ حامیان مادران پارک لاله ـ مونیخ
۱۵ـ حامیان مادران پارک لاله ـ فرزنو
۱۶ـ فدراسیون اروپرس
۱۷ـ فعالین حقوق بشر و دموکراسی برای ایران ـ هامبورگ
۱۸ـ کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
۱۹ـ کانون فرهنگ و هنر فرزنو
۲۰ـ کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران ـ شیکاگو
۲۱ـ کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی ـ پاریس
۲۲ـ مادران پارک لاله ایران
۲۳ـ مادران صلح مونترال
۲۴ـ همایش ایرانیان ـ هامبورگ
۲۵ـ همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران (هجا) ـ نیویورک
۲۶ـ همبستگی برای جمهوری عرفی وحقوق بشر درایران (هجا) ـ تورانتو
۲۷ـ همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران ـ ونکوور
۲۸ـ همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران ـ مونترال
۲۹ـ همبستگی ملی ایرانیان ـ فرزنو کالیفرنیا.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید