صدور رای برائت برای نجیبه صالح زاده از سوی دادگاه انقلاب سقز/ سند

شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان سقز، نجیبه صالح زاده همسر «محمود صالحی» فعال کارگری که پرونده او به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی در فضای مجازی” در این شعبه تحت بررسی قرار گرفته بود را تبرئه کرد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، نجیبه صالح زاده در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی در فضای مجازی” در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان سقز مورد محاکمه قرار گرفت بود که از اتهام وارده تبرئه شد.

نجیبه صالح زاده صبح روز سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه با رسانه‌های بیگانه و خارج از کشوری محاکمه شد بود.وی ضمن رد این اتهام اعلام کرد” اگر دفاع از همسرم (محمود صالحی) تبلیغ علیه نظام محسوب می‌شود حرفی برای گفتن ندارم؟

کمپین پیش‌ تر گزارش داده بود، نجیبه صالح زاده، روز یکشنبه اول بهمن سال گذشته طی یک تماس تلفنی به شعبه سوم دادیاری دادگستری شهرستان سقز احضار شده است. علت احضار او «گزارش اداره اطلاعات شهرستان سقز» اعلام‌شد بود، طی این احضاریه از نجیبه صالح زاده در خواست شده بود، طی پنج روز خود را به دادگستری معرفی کند، روز یکشنبه ۸ بهمن‌ماه، نجیبه صالح زاده با حضور در شعبه سوم دادگستری شهرستان سقز تفهیم اتهام شده بود.

گفتی است، نجیبه صالح زاده پیش‌تر نیز در روز هفدهم خردادماه سال ۱۳۹۵ از سوی شعبه دوم دادیاری دادگستری شهرستان سقز به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری تفهیم اتهام شده بود.

آقای صالحی همسر نجیبه صالح زاده از فعالان کارگری شناخته‌شده در ایران است که چند ماه پیش در آبان ماه سال جاری جهت حکم یکسان حبس تعزیری برای تحمل یک سال زندان بازداشت‌شده بود. او در سال‌های اخیر چند بار بازداشت‌شده است.

محمود صالحی از پایه‌گذاران کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری است.

بازداشت اخیر محمود صالحی در حالی بود که او به خاطر وضعیت جسمی نیاز به مراقبت پزشکی داشت و به هنگام بازگشت از بیمارستان توسط افراد لباس شخصی بازداشت و به زندان منتقل شد. بعد از بازداشت او، سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست تا محمود صالحی را فوراً و بدون قید و شرط آزاد کنند و تا زمان آزادی، از دسترسی فوری و منظمش به مراقبت‌های پزشکی تخصصی در خارج از زندان اطمینان حاصل کنند.

محمود صالحی در دوم آذرماه سال جاری از زندان آزاد شد بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید