۴۰ نفر از فعالان محیط‌ زیست محلی و محیط‌بانان بندرلنگه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند

 آذر صداقتی یکی از فعالان محیط زیست خبر از بازداشت حدود ۴۰ نفر محلی و دو محیط‌بان در «بندرلنگه» استان هرمزگان داده است.

این فعال محیط زیست در صفحه اینستاگرام خود نوشته:« خانه تمام این افراد تفتیش شده و وسایل ارتباطی همه آنها نیز توقیف شده است.»

آذر صداقتی به علت بازداشت این ۴۰ نفر اشاره‌ای نکرده و مرجع بازداشت آنها را معرفی نکرده است.

وی در اعتراض به این بازداشت‌ها نوشته که «هر دم از این باغ بری می رسد/ دلهره و ترس و وحشتی می‌رسد.»

طی ماه‌های گذشته چندین محیط زیست دیگر نیز از جمله کاووس سیدامامی بازداشت شده بودند.

از حسن راغ و عارف زارع (همیاران محیط زیست در منطقه بندر لنگه و بستک در رابطه با حفاظت از قوچ و میش لارستان) دو فعال محیط زیست که اواخر سال گذشته همراه با ۱۱ نفر دیگر از جمله کاووس سید امامی بازداشت شده بودند هیچ خبری در دست نیست. آنها به اتفاق علیرضا فرهادزاده (عکاس و مستندساز و فعال حوزه مدرسه طبیعت) ۷ اسفند ۱۳۹۶ در بندرعباس و میناب بازداشت شده‌اند.

با این حساب شمار بازداشتی‌های محیط زیستی به بیش از ۵۵ نفر رسیده است.

کاووس سیدامامی، استاد جامعه‌شناسی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق و مدیر عامل موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» بود که در تاریخ چهارم بهمن ماه سال گذشته از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت شده بود و در تاریخ ۱۹ بهمن ماه خانواده مطلع از مرگ او با عنوان «خودکشی» شدند.

رامین فرزند کاووس سید امامی و خواننده‌ای که با نام کینگ رام در میان ایرانیان شناخته می‌شود، یکی از اولین افرادی بود که با انتشار خبر، دلیل اعلام شده از سوی مسئولان قضایی یعنی خودکشی را باور نکردنی خواند. این خواننده روز ۲۱ بهمن سال گذشته در اینستاگرام و توییتر خود نوشته بود: «خبر مرگ پدرم، کاووس سید امامی، برایم باور کردنی نیست. کاووس در ۴ بهمن دستگیر شد و ناگهان از دادسرا مادرم، مریم ممبینی، را جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ احضار می‌کنند و خبر مرگ همسرش را به او می‌دهند. می‌گویند خودکشی کرده.. هنور باور نمی‌کنم. نمی‌کنیم.»

بازداشت های فعالان محیط زیست تا قبل از منتشر شدن خبر مرگ سید امامی در سکوت خبر انجام گرفت.

پیام درفشان یکی از وکلای خانواده مرحوم کاووس سیدامامی درباره درخواستش از مقامات قضایی کشور پس از  نزدیک به سه ماه از فوت او گفته بود:«من به عنوان وکیل دادگستری  تنها درخواستم این است که براساس قوانین کشور و کل دنیا، ضابط دادگستری تحت امر قاضی است نه اینکه قاضی تحت امر ضابط دادگستری باشد. حفاظت اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات یا نیروی انتظامی هر کدام افراد را بازداشت می‌کنند اینها ضابط دادگستری هستند. یعنی باید قاضی امر کند و گزارش‌شان را به قاضی بدهند نه اینکه قضات به وضعیتی دربیایند که به ایشان گفته شود که این کار را بکنند یا نکنند. خواسته ما است که مقامات قضایی در جایگاه خودشان بتوانند انجام وظیفه کنند.»

مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی روز ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۶ که به همراه دو فرزندش قصد خروج از کشور را داشت در فرودگاه از خروج او ممانعت به عمل آمد.

فعالان محیط زیست، که ۴ و ۵ بهمن ماه ۱۳۹۶ بازداشت شده اند، تا زمان تشکیل دادگاه، اجازه ملاقات با وکیل را ندارند و به وکلا مجوز لازم برای ورود به پرونده شان داده نمی شود.

براساس اصل ۳۵ قانون اساسی ایران «در همه دادگاه‌‏ها طرفین دعوی حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آنها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد.»

براساس ماده ۱۹۰ قانون آیین دادرسی کیفری «متهم می‌تواند در مرحله تحقیقات مقدماتی، یک نفر وکیل دادگستری همراه خود داشته باشد. این حق باید پیش از شروع تحقیق توسط بازپرس به متهم ابلاغ و تفهیم شود. چنانچه متهم احضار شود این حق در برگه احضاریه قید و به او ابلاغ می‌شود. وکیل متهم میتواند با کسب اطلاع از اتهام و دلایل آن، مطالبی را که برای کشف حقیقت و دفاع از متهم یا اجرای قانون لازم بداند، اظهار کند. اظهارات وکیل در صورت مجلس نوشته می‌شود.»

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید