رسول حردانی، زندانی محروم از حق درمان دست به اعتصاب غذا زد

رسول حردانی، زندانی امنیتی زندان گوهردشت کرج روز گذشته در اعتراض به محرومیت از حق درمان دست به اعتصاب غذا زد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، رسول حردانى زندانی امنیتی محبوس در زندان گوهردشت کرج روز گذشته مورخ ۲۸ خردادماه سال جاری به دلیل عدم رسیدگی به وضعیت پزشکی‌اش در زندان دست به اعتصاب غذا زد.

یک منبع آگاه در گفتگو با گزارشگر کمپین گفت: “رسول از بیماری تیروئید، عفونت روده و عفونت اداری رنج می برد و نیازمند رسیدگی درمانی دارد ولی با این حال مسئولان زندان گوهردشت از انتقال او به بهداری جلوگیری می کنند”.

«رسول حردانی» در سال ۱۳۷۹ در سن ۱۵ سالگی در پی یک هواپیما ربایی خانوادگی بازداشت و اکنون حدود ۱۸ سال است که در زندان بسر می‌برد.

بنا به اعتراف بازداشت‌شدگان، این هواپیما ربایی و ایجاد رعب و وحشت برای مسافرین تنها به دلیل فقر مالی و شرایط نامناسب زندگی صورت گرفته است.

این هواپیماربایی چندی بعد به موضوع فیلم مشهوری به کارگردانی (ابراهیم حاتمی‌کیا) با نام «ارتفاع پست» تبدیل شد.

«خالد حردانی» برادر این زندانی محبوس در زندان گوهردشت کرج نیز در سال ۱۳۷۹ پس از بازداشت خود به اتهام “اخلال در امنیت پرواز” به اعدام محکوم شد که این حکم پس از اعتراض وکلا و خانوده‌اش نسبت به روند محاکمه، لغو و به حبس ابد کاهش یافت.

این زندانی سپس به هفت سال زندان جداگانه و شش سال تبعید به شهرستان خاش محکوم و هم اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیت خود در سالن ۱۲ بند ۴ زندان رجایی شهر کرج است.

پیش تر در ۲۳ آبان ماه ۱۳۷۹، هواپیمای یاک-۴۰ پرواز شماره ۱۴۹۳ در ۶۰ مایلی مسیر اهواز به بندرعباس و در حالی که ۱۵ دقیقه به فرودش باقی مانده بود، مورد هواپیماربایی قرار گرفت.

بنا به گزارش شاهدان عینی پس از به زمین نشستن هواپیما و همچنین گزارش های رسمی، درپی این هواپیما ربایی درگیری فیزیکی «خالد حردانی» برادر «رسول» با مامور گارد پرواز شروع و با پیوستن همراهان او به مهلکه، ماموران گارد بی‌محابا شروع به شلیک کردند. گروه مهاجم یک سلاح کمری داشتند و همچنین با خلع سلاح یکی از ماموران گارد، از اسلحه او نیزاستفاده کرده‌اند.

«محمود علیزاده طباطبایی»، وکیل پیشین بازداشت شدگان درهواپیماربایی طی مصاحبه ای می‌گوید: «خالدحردانی» برادر«رسول» بلافاصله زخمی شده و دو متهم دیگر هم پس از درگیری مختصری دستگیر شدند، هواپیما بدون تاخیر در فرودگاه بندرعباس به زمین نشست.

از بازداشت شدگان این حادثه می توان از «رسول و خالد حردانی» دو برادر، و «فرهنگ و شهرام پورمنصوری» دو برادر دیگر و همچنین همسر خالد نام برد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید