عفو بین الملل بار دیگر خواهان پایان کارزار بی رحمانه مقامات ایرانی علیه خانواده کاووس سید امامی شد

به دنبال انتشار خبر حمله ماموران امنیتی به خانه همسر کاووس سید امامی، مریم ممبینی و بازجویی غیرقانونی از وی، عفو بین الملل بار دیگر خواهان پایان کارزار بی رحمانه مقامات ایرانی علیه خانواده کاووس سید امامی شد و گفت که مقامات ایرانی باید حکم ممنوع الخروجی مریم ممبینی را فورا لغو کرده و اجازه دهند که او به خانواده‌اش در کانادا بپیوندد.

پسر کاووس سید امامی در روز ۴ تیر ماه در اینستاگرامش نوشت: «در‌حال حاضر خانه ما در تهران مورد هجوم ۲۰ تن از ضابطین ماموران امنیتی قرار گرفته که بازی ایران پرتغال در جریان است. مأموران با خود ۶ جعبه بزرگ آورده‌اند و آن را به زیرزمین خانه ما برده‌اند بدون اینکه به کسی اجازه دهند شاهد فعالیت‌هایشان باشد. آیا پس از نزدیک پنج ماه از مرگ پدرم هنوز مدارک‌شان کافی نیست؟ قصد دارند مدرکی در آن‌جا بکارند؟ ضابطین در حال حاضر در محل‌اند و کوچه را اشغال کرده‌اند. وکیل‌مدافع ما، آقای کیخسروی، در پایین منزل ما حاضر شد اما اجازه ورود نیافت… پس از این‌که دیروز مادرمان، مریم، بیش از چهار ساعت در مکانی مجهول‌الهویه مورد بازجویی قرار گرفت، امروز هم در خانه‌اش زندانی شد تا معلوم نیست چه جمع‌آوری کنند. پیشتر چندین بار برای تهیه مدارک آمده بودند. او امشب پس از بازجویی‌ها در مقابل دوربین ضابطین، بار دیگر به بیمارستان رفت تا زخم‌های پیاپی در این چندین ماه را مرهمی بگذارد.»

پیش‌تر عفو بین‌الملل به همراه سه سازمان حقوق بشری دیگر اعلام کرده بود که خانواده‌های بازداشت‌شدگانی که به طور مشکوک در حین بازداشت جان خود را از دست داده‌اند به خاطر تلاش برای دانستن حقیقت و اجرای عدالت با اقدامات تلافی‌جویانه روبرو شده‌اند. مقامات ایرانی موظف هستند که یک کمیسیون مستقل تحقیق برای رسیدگی به دلایل و شرایط پیرامون این مرگ‌های مشکوک در بازداشت‌گاه‌ها تشکیل دهند و تضمین کنند که در صورت وجود شواهد کافی دال بر وقوع قتل، عاملان و آمران مورد محاکمه و مجازات قرار می‌گیرند.

 سازمان‌های حقوق بشری همچنین از مقامان ایرانی خواسته‌اند که از گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه شکنجه و رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی و ترذیلی و در زمینه اعدام‌های فراقضایی، اختصاری و خودسرانه برای بازدید از ایران دعوت به عمل آورند.

متن کامل بیانیه عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر، عدالت برای ایران، و کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

آزار_و_اذیت_خانواده_جانباختگان_

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید