نازنین زاغری به مرخصی آمد

نازنین زاغری که دو سال پیش هنگام خروج از فرودگاه امام خمینی به همراه دختر خردسالش بازداشت شده بود، امروز به مرخصی سه روزه اعزام شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی، بریتانیایی به مرخصی سه روزه اعزام شد.

نازنین زاغری شهروند دوتابعیتی ایران و بریتانیا است اما مقام های دولت حسن روحانی و اعضای ارشد قوه قضائیه به ریاست صادق لاریجانی می گویند که تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسند و خانم زاغری را مطابق قوانین ایران دادگاهی و زندان کرده اند.

رسانه گاردین بریتانیا و بی‌بی‌سی فارسی ضمن تایید خبر گزارش داده‌اند که امروز پنج شنبه مورخ ۱ شهریورماه ۱۳۹۷ نازنین زاغری رتکلیف شهروند ایرانی بریتانیایی برای اولین بار بعد از ۲ سال به مرخصی آمده است.

نازنین زاغری‌ رتکلیف که برای بنیاد تامسون رویترز (بنیاد خیریه وابسته به خبرگزاری رویترز) کار می‌کند،‌ روز ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ به هنگام خروج از ایران بازداشت شد. به گفته همسر نازنین زاغری‌-رتکلیف،وی همراه با فرزند خردسالش  گابریلا برای دیدار خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود.

تعیین وقت پرونده جدید نازنین زاغری؛ سازمان عفو بین‌الملل: «نازنین زاغری را آزاد کنید
نازنین زاغری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهامی جدید محاکمه شد
درخواست همسر نازنین زاغری از عباس عراقچی: شرایط آزادی همسرم را فراهم کنید

سپاه استان کرمان در ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۵ با تایید بازداشت خانم «زاغری‌ رتکلیف» ، او را متهم کرد که در «پروژه‌های براندازی مشارکت» داشته و «یکی از سرشبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان» است.

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری از سال ۲۰۱۶ کارزاری را برای آزادی او به راه انداخت که تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است. مشخص نیست که شرایط کنونی روابط ایران با کشورهای غربی بر سر برجام چه تاثیری می تواند بر پرونده وی داشته باشد با این حال طرح اتهام جدید علیه او نشان می دهد که احتمالا مقامات قضایی ایران در پی افزایش محکومیت او هستند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید