کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد: حکم اعدام رامین حسین‌پناهی را متوقف کنید

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد بار دیگر خواستار توقف اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی محکوم به اعدامِ محبوس در زندان رجایی‌شهر شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، “زید رعدالحسین” کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که شرایط رامین حسین‌پناهی را پیگیری می‌کند، بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران خواست که پایبند به تعهد خود در میثاق بین المللی حقوق مدنی-سیاسی باشند و حکم اعدام رامین حسین پناهی را متوقف کنند.

رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی محکوم به اعدام از یکشنبه ۴ شهریور ماه ۱۳۹۷، در اعتراض به وضعیتش ضمن اعتصاب غذا، لب‌های خود را دوخته و ۵ شهریور بنا به دستور دادستانی به انفرادی منتقل شده است. گفته شده خانواده و وکلای وی اطلاعی از وضعیت او طی سه روز گذشته ندارند و به شدت نگران اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی هستند.

یک منبع مطلع گفت: «روز دوشنبه پنجم شهریورماه خانواده رامین حسین‌پناهی، همراه با وکلای وی به زندان رجایی‌شهر کرج مراجعه کرده و درخواست ملاقت داشتند که با مخالفت مسوولان مواجه شدند و موفق نشدند خبری از رامین بگیرند.»

گفتنی است این زندانی سیاسی به دستور دادستانی صبح روز دوشنبه ۵ شهریور در حالی که به شدت بیمار بود به انفرادی منتقل شد و مسئولان زندان رجایی‌شهر کماکان با درخواست ملاقات خانواده و وکلای وی مخالفت می‌کنند که همین موضوع موجب نگرانی شدید آن‌ها شده است.

این زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام، دلایل اعتصاب غذایش را در نامه‌ی به مسئولان زندان رجایی‌شهر این‌گونه بیان کرده‌است: «درخواست اعاده دادرسی، درخواست تشکیل مجدد دادگاه، تفکیک جرایم بر اساس ماده ۷ آیین نامه تفکیک سازمان زندان‌ها و بازگردانندش به زندان مرکزی سنندج.»

‎رامین حسین‌پناهى، فعال سیاسی کُرد، ٢ تیر ۱۳۹۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز انفرادى و شکنجه های جسمی و روانی، به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی، ٢۵ دی ٩۶ در شعبە یک دادگاه انقلاب شهر سنندج بە اعدام محکوم شد. این حکم، ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ در شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم مجددا به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد.

‎حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، در حالی صادر و ابلاغ شد، که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرد، همچنین وکلای این زندانی سیاسی کُرد نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه می دانستند.

‎در ارتباط تایید حکم این زندانی سیاسی، ۳ تن از کارشناسان سازمان ملل، در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام وی شدند و نگرانی خود برای بدرفتاری و شکنجه زندانیان در ایران اعلام کردند.

‎در همین رابطه تاکنون بیش از ده هزار تن از شهروندان، فعالان مدنی و سیاسی با امضای طومار و نامه، صدور حکم اعدام رامین حسین‌پناهی را محکوم کرده‌اند. همچنین تاکنون بالغ بر ۶٠ تن از نمایندگان پیشین مجلس، اساتید دانشگاه‌ها، وکلا، طی نامه‌ای به رییس دستگاه قضایی ایران، خواستار توقف حکم اعدام رامین حسین‌پناهی شده‌اند و می توان گفت تمامی نهادهای حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ های خواهان لغو فوری حکم اعدام این فعال سیاسی هستند.

‎سازمان عفو بین‌الملل هم با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری علیه حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی کرد ایرانی شده است، در بیانیە این سازمان بین المللی آمدە است “مورد رامین حسین پناهی یکی از حوادث ناگوار و نفس گیر عدالت از آغاز تا اکنون بودە است. (رامین ) بعد از شکنجە های فراوان کە آثار آن در هنگام حضور در دادگاە روی بدنش مشخص شد در یک دادگاه نا عادلانە بە اعدام محکوم شد.”

سازمان عفو بین‌الملل مورد دادرسی و دادگاهی رامین حسین پناهی را “خیانت کامل بە پروسە عدالت نامید” و افزوده “رامین حسین پناهی در دوران بازجویی از حق داشتن وکیل و ملاقات با خانوادەش و همچنین از دسترسی بە جزئیات پروندەاش محکوم بودە است.”عفو بین الملل با انتقاد شدید از نیروهای امنیتی برای فشار بر رامین حسین پناهی برای شرکت در اعترافات تلویزیونی میگوید “ما از مقامات ایران میخواهیم (کە با اعدام رامین حسین پناهی) کە نهایت انکار حقوق بشر است فهرست کارهای نقص کنندە حقوق بشری خود را کامل نکنند.”

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید