۲۲ فعال مدنی و حقوق بشری کردستان: حکم اعدام زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین‌پناهی را لغو کنید

۲۲ فعال مدنی، فرهنگی و حقوق بشری در کردستان، با انتشار نامه‌ایی سرگشاده خواستار توقف اجرای حکم اعدام زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین‌پناهی، سه زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان رجایی‌شهر شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، در پی افزایش احتمال اعدام سه زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام به نام‌های زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین‌پناهی، ۲۲ فعال مدنی، فرهنگی و حقوق بشری در کردستان ضمن امضا و انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به مسئولان قضایی و مقامات جمهوری اسلامی ایران، توقف اجرای حکم اعدام این سه زندانی سیاسی که اخیرا جهت اجرای حکم به قرنطینه زندان رجایی‌شهر منتقل شده‌اند، را خواستار شدند.

متن نامه و اسامی امضاکننده در ادامه آمده‌است:

به پاسداشت انسانیت، آنها را اعدام نکنید، بگذارید زندگی کنند.
سه جوان کرد به نام‌های:زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین‌پناهی در خطر اعدام هستند. به آنانی که جان این سه جوان در دست آنان است، می‌گوییم: بگذارید این سه جوان زنده بمانند. جان آنان را نستانید، آنچنان‌که تجارب گذشته هم به ما آموخته، ستاندن جان‌ها خشونت می‌افزاید و صلح و آشتی را به محاق می برد و بر مشکلات می افزاید. به پاس انسانیت، بگذارید، بگوییم انسانیت هنوز نفس می‌کشد.
۱- حسن امینی
۲- اسماعیل مفتی زاده
۳- هادی ادب
۴- خالد توکلی
۵-جلال جلالی زاده
۶-عبدالله سهرابی
۷- حاصل داسه
۸-عدنان حسن پور
۹-اجلال قوامی
۱۰ -مختار زارعی
۱۱-آزاد نمکی
۱۲- دلیراسکندری
۱۳- فرخ لقا معتمدوزیری
۱۴- حامدفرازی
۱۵- صباح حسنی
۱۶- هاشم حسین‌پناهی
۱۷- هاشم حسامی
۱۸- سیاوش حیاتی
۱۹-کاظم ایمان زاده
۲۰-اسعد غفوری
۲۱-کمال حسینی
۲۲-علیرضا خانی

گفتنی است، صالح نیکبخت، وکیل زانیار و لقمان مرادی دو زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام که از روز چهارشنبه ۱۴ شهریورماه ۹۷ به بند ۸ اطلاعات زندان رجایی شهر کرج منتقل‌ شده در گفتگویی با کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی از احتمال اجرای حکم اعدام این دو زندانی سیاسی ابراز نگرانی کرد و از سوی دیگر از سرنوشت رامین حسین‌پناهی دیگر زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام محبوس در زندان رجایی‌شهر اطلاع درستی در دست نیست و نگرانی‌ها از اعدام مخفیانه و ناگهانی آن‌ها افزایش یافته‌است.

زانیار و لقمان مرادی، به ترتیب در روزهای ۱۳ و ۱۴ مردادماه سال ۸۸ از سوی نیروهای امنیتی در شهر مریوان استان کردستان بازداشت و پس از ۹ ماه تحمل انفرادی به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست «قاضی صلواتی»در اول دی‌ماە سال ۱۳۸۹ این افراد را به اتهامات «محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کُردی» و «دست‌داشتن در قتل پسر امام جمعه‌ی مریوان» به اعدام محکوم کرد.

بعد از اعتراض این دو به احکام صادره، در ۱٨ تیرماه ۱٣۹۰، از سوی «دیوان عالی کشور» این حکم تایید و یک روز بعد به دایره اجرای احکام زندان «رجایی شهر کرج» ابلاغ شد.

‎رامین حسین‌پناهى، فعال سیاسی کُرد در تاریخ ٢ تیرماه ٩۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز تحمل انفرادى به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی مورخ ٢۵ دی‌ماه همان سال از سوی شعبە اول دادگاه انقلاب شهرستان سنندج بە اعدام محکوم شد. حکم صادره در تاریخ ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ از سوی شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم مجددا به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد.

بیشتر بخوانید:

رامین حسین پناهی توسط مسئولان زندان مرکزی سنندج تهدید به قتل شد
بیانیه بیش از هشت هزار شهروند ایرانی: اجازه ندهیم رامین حسین پناهی اعدام شود
نامه سرگشاده مادر رامین حسین پناهی به خانم فدریکا موگرینی/ قلب مرا هم روی میز مذاکره بگذارید
بیانیه مشترک ۱۲ نهاد حقوق بشری در محکومیت حکم اعدام زندانی سیاسی، رامین حسین پناهی
پیام قدردانی دایه آمنه مادر زانیار مرادی زندانی سیاسی محکوم به اعدام
به بهانه سه‌تار نوازی زانیار مرادی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام در زندان رجایی‌شهر
نامه سرگشاده زانیار مرادی از زندان به مناسبت دهمین سال بازداشت

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید