سه‌شنبه 16 آوریل 2024 تهران 23:33

طی اقدامی هماهنگ دست‌کم هفت شهروند بهایی بازداشت شدند

صبح امروز دست‌کم هفت تن از شهروند بهایی ساکنین شهر بهارستان در استان اصفهان طی اقدامی هماهنگ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تفتیش کامل منازل به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، صبح امروز یکشنبه ۱ مهرماه ۱۳۹۷ دست‌کم هفت تن از شهروند بهایی ساکن شهر بهارستان در استان اصفهان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تفتیش کامل منازل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر کمپین گفت: “نیروهای امنیتی در زمان بازداشت منازل شخصی این افراد را به همراه کتب‌، لب‌تاپ، تبلت و گوشی همراه ایشان را ضبط کردند”.

هویت این افراد “افشین بلبلان”، “انوش راینه”، “میلاد داوردان”، “فرهنگ صهبا”، “بهاره ذینی (سبحانیان)”، “سپیده روحانی” و “فوژان رشیدی” عنوان شده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید