فرهاد میثمی؛ خودداری از مصرف دارو/ گزارشی از وضعیت وخیم این زندانی

فرهاد میثمی، فعال مدنی که در پنجاه و هفتمین روز از اعتصاب غذای خود بسر می‌بَرد و با توسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری این زندان منتقل شده بود، از خوردن داروهایش خودداری می‌کند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، فرهاد میثمی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین که از دهم مرداد در اعتصاب غذا بسر می‌برد و چهارشنبه ۴ مهر در شرایط جسمی نامناسب، باتوسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری این زندان منتقل شده بود، از خوردن داروهای خود امتناع می‌کند. گفته شده وی یک روز پس از انتقالش به اتاقی در مجاورت بهداری، (پنجشنبه ۵ مهرماه) در اعتراض به رفتارهای نامناسب از سوی مسولان زندان، درب اتاقش را با وسایل اتاقش از جمله تخت‌ها مسدود کرد و مانع از ورود پرسنل درمانگاه و ماموران زندان به اتاقش شد.

داود فرهادپور، فعال مدنی ساکن تهران با انتشار نامه‌ای ضمن تایید این خبر نوشت: «فرهاد میثمی، روز پنجشنبه پنجم مهر ماه در اعتراض به رفتارهای نامناسب از سوی مسولان زندان، درب اتاقش را از پشت بسته و تمامی وسایل از جمله تختها را پشت درب گذاشته و مانع از ورود پرسنل درمانگاه و ماموران زندان به اتاقش شده است.
ماموران و کادر درمانگاه هم چاره ای جز شکستن درب را نداشته و آن را شکسته و بزور وارد اتاق شده اند، دکتر میثمی بعد از این رفتارها، حتی آبی هم که همراه داروها مصرف میکرده را قطع کرده است.»

آقای فرهادپور در بخشی از نامه اش نوشته است: «از مسولان قضایی میخواهیم هر چه سریعتر به خواسته فرهاد میثمی که همانا رسیدگی عادلانه به پرونده و عدم پرونده سازی برای دوستان اوست را خاتمه دهند.»

متن کامل داوود فرهادپور به نقل از کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در ادامه آمده است:

“فرهاد میثمی در اعتراض به اعمال زور برای انتقالش به بهداری زندان اوین و نگهداری در یک اتاق مجزا، طبق اعلام قبلی از دیروز پنجشنبه پنجم مهر، از خوردن داروهای خاصی که برای بیماری گوارشی که مصرف میکرده، خودداری نموده است.
روز پنجشنبه پنجم مهر ماه در اعتراض به رفتارهای نامناسب از سوی مسولان زندان، فرهاد میثمی درب اتاقش را از پشت بسته و تمامی وسایل از جمله تختها را پشت درب گذاشته و مانع از ورود پرسنل درمانگاه و ماموران زندان به اتاقش شده است.
ماموران و کادر درمانگاه هم چاره ای جز شکستن درب را نداشته و آن را شکسته و بزور وارد اتاق شده اند، دکتر میثمی بعد از این رفتارها، حتی آبی هم که همراه داروها مصرف میکرده را قطع کرده است.
نگرانی ها نسبت و وضعیت فرهاد میثمی از سوی دوستان و اقوام و مخصوصاً مادر ایشان همچنان ادامه دارد و بیم آن میرود هر لحظه شاهد خبر از وخامت حال فرهاد برسد.
از مسولان قضایی میخواهیم هر چه سریعتر به خواسته فرهاد میثمی که همانا رسیدگی عادلانه به پرونده و عدم پرونده سازی برای دوستان اوست را خاتمه دهند.
جهان صدای ای او را شنید، تا دیر نشده شما نیز صدای دکتر فرهاد میثمی را بشنوید!

داود فرهادپور”

گفتنی است، فرهاد میثمی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین، که از روز ۱۰ مرداد در اعتصاب غذا بسر می برد چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷، در حالی که شرایط جسمی وی نامناسب گزارش شده بود، باتوسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری این زندان منتقل شد.

از دلایل انتقال فرهاد میثمی به  یک اطاق مجزا در مجاورت بهداری زندان اوین اطلاعی دقیقی در دست نیست، اما به گفته برخی از نزدیکان وی علت اصلی این انتقال، قطع ارتباط وی با خارج از زندان و عدم اطلاع‌رسانی بوده است.

فرهادمیثمی پیش از رفتن به همبندیها و مسئولین گفته بود که اگر به زور به بهداری برده شود داروهایش را قطع خواهد کرد.

محمد مقیمی، وکیل مدافع این فعال مدنی در همین رابطه در صفحه فیسبوکش نوشته بود: «موکلم رضا خندان امروز عصر از زندان اوین تماس گرفت و گفت در حالی که آقای فرهاد میثمی که در اعتصاب غذای خشک بسر می‌برد و در وضعیت جسمی خطرناکی قرار دارد، مسولان زندان به وی گفته‌اند که باید به اتاقی در مجاورت بهداری منتقل شود که آقای میثمی قبول نکردند و متاسفانه با استفاده از زندانیان غیرسیاسی و با زور ایشان را به آنجا منتقل کرده‌اند.»

این زندانی سیاسی که از ۱۰ مرداد که اعتصاب غذایش را آغاز کرده است، تا کنون بیش از ۱۹ کیلوگرم کاهش وزن داشته (از ٧٨ کیلو به ۵٩ کیلو) و فشار او شش و نیم روى پنج است.

فرهاد میثمی، فعال مدنی در روز سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ با حکمی از سوی شعبه ۲ دادسرای اوین بازداشت و تحویل وزارت اطلاعات حسن روحانی شد.

فرهاد میثمی یک روز پس از بازداشتش از تاریخ دهم مرداد ماه در اعتراض به بازداشت و اتهاماتی که به او تفهیم شده بود، دست به اعتصاب غذا(تر) زد. او ۲۰ روز در سلول انفرادی در بند ۲۰۹ سپری کرده و پس از آن به بند چهار (عمومی) زندان اوین منتقل شد. وی از هفدهم شهریورماه، اعتصاب غذای‌تر خود را به خشک تبدیل کرد.

محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران و اسماعیل عبدی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، دو تن از هم‌بندان فرهاد میثمی، با انتشار نامه‌ای سرگشاده نسبت به وضعیت وخیم وی هشدار داده و از مخالفت مسئولان زندان برای اعزام وی به مراکز درمانی خارج زندان خبر داده‌اند.

سه اتهام به این فعال مدنی در شعبه هفتم دادسرای اوین تفهیم شده است. وی متهم به «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور با تحریک زنان به حضور خیابانی با سر لخت»، «تبلیغ بر علیه نظام» و «توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضرروی اسلام» شده است. اما مصادیق این سه اتهام مشخص نیست.

طبق گفته‌ها تنها مدرکی که علیه او وجود دارد چندین نشان سینه با عنوان «من به حجاب اجباری اعتراض دارم» و «من با حجاب اجباری موافق نیستم» است که در خانه‌اش در زمان بازداشتش به عنوان مدرک جرم ضبط شده است. 

فرهاد میثمی، ۴۸ ساله، فعال مدنی، معلم و پزشک است. او در دهه ۷۰ و ۸۰ کتاب‌های درسی و آموزشی کنکور را در انتشارات آینده‌سازان منتشر کرد و در سال‌های اخیر به عنوان فعال مدنی در بسیاری از تحصن‌ها و تجمعات اعتراضی در حمایت از حقوق زندانیان و علیه حجاب اجباری شرکت داشته است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید