فرهاد میثمی: “تا منع تعقیب قضایی «رضا خندان» اعتصاب غذایم را نخواهم شکست”

فرهاد میثمی، فعال مدنی که در پنجاه و هفتمین روز از اعتصاب غذای خود بسر می‌بَرد و با توسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری این زندان منتقل شده بود، کماکان از خوردن داروهایش خودداری می‌کند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل دادگستری محبوس در زندان اوین، طی پیامی از زندان اوین راجع به وضعیت فرهاد میثمی، گفته‌است: «مسؤلان زندان با مراجعه من به بهداری برای متقاعد کردن او به استفاده از آب و دارو جلوگیری کرده‌اند.»

رضا خندان می‌گوید: «از اینکه خواسته‌اش در هفته‌های اخیر برای پایان دادن به اعتصاب غذا؛ آزادی و منع تعقیب قضایی من شده به شدت دچار عذاب وجدان هستم. می‌توانستم وثیقه‌ای را که ظالمانه صادر کرده‌اند به دادگاه سپرده، موقتاً بیرون بروم، اما فرهاد عزیز اکیداً گفته‌ است؛ “چنانچه با وثیقه آزادت کنند اعتصابم را نخواهم شکست چرا که خواستم منع تعقیب است، نه وثیقه.”»

آقای خندان در ادامه گفته: «برای او و نسرین که شنیده‌ام چند روز پیش به دلیل وخامت حالش، چند روز پیش به بهداری اوین منتقلش کرده‌اند و هفده تن از دراویش زندانی که هم اکنون در اعتصاب غذا بسر می‌برند، سلامتی آرزو می‌کنم و امیدوارم مقاومت و پایداری جانانه‌شان در مقابل بی‌عدالتی و زورگویی‌های دستگاه‌های امنیتی و قضایی درسی باشد برای همه فعالان و مدافعان حقوق بشر.»

در ادامه پیام آقای خندان از زندان اوین به نقل از کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی عینا منتشر می‌شود:

“دوستان و هموطنان عزیز
عصر روز چهار شنبه چهارم مهر، نمایندگان دادستانی و زندان، با سوء استفاده از زندانیان غیر سیاسی علی‌رقم میل دوست عزیزمان فرهاد میثمی، او را به زور به اتاقی در بهداری زندان اوین منتقل کردند. او با گرفتن میله‌های تخت در مقابل آنان، که با توسل به زور میخواستند او را جابجا کنند؛ مقاومت کرد اما سر انجام به دلیل ضعف جسمانی توانستند او را از اتاق خارج و به بهداری اوین منتقل کنند. این در حالی بود که بقیه زندانیان را در اتاقها و هواخوری بند محبوس کرده بودند.
او پیش از انتقالش گفت که در صورت جابجایی دار‌وهایم را هم قطع خواهم کرد.
اکنون سه روز است که در آنجاست و از خوردن آب، دارو و تزریق سرم خودداری کرده است.
پس از مستقر کردن او در اتاقی انفرادی برایش آب می‌برند که پس می‌زند. سپس درب اتاق را بسته و تخت و دیگر
وسایل را پشت درب گذاشته و به عنوان اعتراض خود را محبوس میکند. ماموران مستقر در بهداری مجبور می‌شوند
درب را شکسته وارد اتاق شوند.
تا کنون مسؤلان زندان با مراجعه من به بهداری برای متقاعد کردن او به استفاده از آب و دارو جلوگیری کرده‌اند.
از این که در هفته‌های اخیر خواستش برای پایان دادن به اعتصاب غذا، آزادی و منع تعقیب قضایی من شده است به شدت دچار عذاب وجدان هستم. میتوانستم وثیقه‌ای را که ظالمانه صادر کرده‌اند به دادگاه سپرده، موقتاً بیرون بروم اما فرهاد عزیز اکیداً گفته‌ است؛ چنانچه با وثیقه آزادت کنند اعتصابم را نخواهم شکست چرا که خواستم منع تعقیب است نه وثیقه.
برای او، نسرین که شنیده‌ام چند روز پیش به دلیل وخامت حالش چند روز پیش به بهداری اوین منتقلش کرده‌اند و هفده تن از دراویش زندانی که هم اکنون در اعتصاب غذا به سر می‌برند سلامتی آرزو می‌کنم و امیدوارم مقاومت و پایداری جانانه‌شان در مقابل بی عدالتی و زورگویی‌های دستگاه‌های امنیتی و قضایی درسی باشد برای همه فعالان و مدافعان حقوق بشر.
رضا خندان
۶ مهر ۹۷
زندان اوین”

گفتنی است، فرهاد میثمی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین، که از روز ۱۰ مرداد در اعتصاب غذا بسر می برد چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷، در حالی که شرایط جسمی وی نامناسب گزارش شده بود، باتوسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری این زندان منتقل شد.

از دلایل انتقال فرهاد میثمی به  یک اطاق مجزا در مجاورت بهداری زندان اوین اطلاعی دقیقی در دست نیست، اما به گفته برخی از نزدیکان وی علت اصلی این انتقال، قطع ارتباط وی با خارج از زندان و عدم اطلاع‌رسانی بوده است.

فرهادمیثمی پیش از رفتن به همبندیها و مسئولین گفته بود که اگر به زور به بهداری برده شود داروهایش را قطع خواهد کرد.

محمد مقیمی، وکیل مدافع این فعال مدنی در همین رابطه در صفحه فیسبوکش نوشته بود: «موکلم رضا خندان امروز عصر از زندان اوین تماس گرفت و گفت در حالی که آقای فرهاد میثمی که در اعتصاب غذای خشک بسر می‌برد و در وضعیت جسمی خطرناکی قرار دارد، مسولان زندان به وی گفته‌اند که باید به اتاقی در مجاورت بهداری منتقل شود که آقای میثمی قبول نکردند و متاسفانه با استفاده از زندانیان غیرسیاسی و با زور ایشان را به آنجا منتقل کرده‌اند.»

این زندانی سیاسی که از ۱۰ مرداد که اعتصاب غذایش را آغاز کرده است، تا کنون بیش از ۱۹ کیلوگرم کاهش وزن داشته (از ٧٨ کیلو به ۵٩ کیلو) و فشار او شش و نیم روى پنج است.

فرهاد میثمی، فعال مدنی در روز سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ با حکمی از سوی شعبه ۲ دادسرای اوین بازداشت و تحویل وزارت اطلاعات حسن روحانی شد.

فرهاد میثمی یک روز پس از بازداشتش از تاریخ دهم مرداد ماه در اعتراض به بازداشت و اتهاماتی که به او تفهیم شده بود، دست به اعتصاب غذا(تر) زد. او ۲۰ روز در سلول انفرادی در بند ۲۰۹ سپری کرده و پس از آن به بند چهار (عمومی) زندان اوین منتقل شد. وی از هفدهم شهریورماه، اعتصاب غذای‌تر خود را به خشک تبدیل کرد.

محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران و اسماعیل عبدی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، دو تن از هم‌بندان فرهاد میثمی، با انتشار نامه‌ای سرگشاده نسبت به وضعیت وخیم وی هشدار داده و از مخالفت مسئولان زندان برای اعزام وی به مراکز درمانی خارج زندان خبر داده‌اند.

سه اتهام به این فعال مدنی در شعبه هفتم دادسرای اوین تفهیم شده است. وی متهم به «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور با تحریک زنان به حضور خیابانی با سر لخت»، «تبلیغ بر علیه نظام» و «توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضرروی اسلام» شده است. اما مصادیق این سه اتهام مشخص نیست.

طبق گفته‌ها تنها مدرکی که علیه او وجود دارد چندین نشان سینه با عنوان «من به حجاب اجباری اعتراض دارم» و «من با حجاب اجباری موافق نیستم» است که در خانه‌اش در زمان بازداشتش به عنوان مدرک جرم ضبط شده است. 

فرهاد میثمی، ۴۸ ساله، فعال مدنی، معلم و پزشک است. او در دهه ۷۰ و ۸۰ کتاب‌های درسی و آموزشی کنکور را در انتشارات آینده‌سازان منتشر کرد و در سال‌های اخیر به عنوان فعال مدنی در بسیاری از تحصن‌ها و تجمعات اعتراضی در حمایت از حقوق زندانیان و علیه حجاب اجباری شرکت داشته است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید