با شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، دست‌کم یک کولبر کشته و یک تن دیگر زخمی شدند

تصویر آرشیو

طی روز های گذشته دست‌کم دو کولبر پس از شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی زخمی و کشته شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز دوشنبه هفته جاری مورخ  ۸ مهرماه ۱۳۹۷، یک کولبر در مرز صومای برادوست ارومیه پس از شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی کشته شد.

هویت این کولبر «اکرم خلیلی کورانی» ٢٧ ساله فرزند عسگر از اهالی روستای کوران توسط کمپین تایید شده است.

از سوی دیگر گزارش شده است که در تاریخ ۷ مهرماه ۹۷ نیز یک کولبر دیگر به نام «شفیع محمدپور» از اهالی بخش سیلوانا، پس از شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی زخمی شده است.

منابع مطلع به کمپین گفتند که پس از اصابت مرمی گلوله به بدن این کولبر، وی را جهت درمان به مراکز درمانی ارومیه منتقل کرده‌اند.

در سال ۱۳۹۶ تعداد زیادی از هموطنانی که ناچارا به کولبری می‌پردازند، کشته یا زخمی شده‌اند. رسانه‌های حقوق بشری کردستان ایران گزارش داده‌اند، “طی سال گذشته(۱۳۹۶) دست کم ۲۲۷ کولبر کشته و زخمی شده‌اند.”

تعدادی از این کولبران توسط شلیک مستقیم نیروهای مرزی و انتظامی کشته یا به دلیل عبور از مسیرهای صعب‌العبور دچار سانحه شده‌اند.

از مجموع ۲۲۷ کولبری که قربانی شده‌اند، دست‌کم ۷۳ تن کشته و ۱۵۴ کولبر زخمی شده‌اند. عمده‌ی این کولبران در اثر شلیک نیروهای مرزبانی آسیب‌های جدی دیده‌اند و‌ عده‌ای هم دچار مخاطرات طبیعی، گیرافتادن در سرما و برف، سقوط از ارتفاعات و بلندی‌ها شده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 × 2 =