مجتبی پروین فعال مدنی ساکن اردبیل بازداشت شد

صبح امروز مأمورین امنیتی با حضور در منزل پدری مجتبی پروین، فعالان مدنی ساکن اردبیل او را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، صبح امروز ۱۷ مهر ۱۳۹۷، مجتبی پروین از فعالان مدنی ساکن اردبیل پس ارائه حکم قضایی از سوی مأموران امنیتی در منزل پدری‌اش بازداشت شد.

گزارش‌شده، مأموران امنیتی به دلیل ممانعت خانواده این فعال ترک آذربایجانی، موفق به بازرسی منزل نشده و پس از بازداشت مجتبی پروین محل را ترک کرده اند.

تا لحظه تنظیم این خبر از دلایل بازداشت، محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این فعال مدنی اطلاعی در دست نیست و خانواده وی در بی خبری از وضعیت فرزندشان بسر می برند.

مرتضی و مصطفی پروین دو برادر این فعال مدنی نیز بارهای از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

همچین پیش از این بازداشت مجوز برگزاری نمایشگاه نقاشی مصطفی پروین با عنوان “شیروان دره سی” با مداخله مسئولین امنیتی  لغو شده بود.

مجتبی پروین قبل تر در مرداد ۹۷ به هنگام صعود به قله ساوالان همراه با دیگر فعالین ترک آذربایجانی بازداشت شده بود که پس از یک روز آزاد شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که به اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید