کانادا خواستار آزادی فوری رهبران بهایی در ایران شد

وزیر امور خارجه کانادا، با محکوم کردن دوباره ادامه بازداشت هفت تن از رهبران بهایی در ایران، یک بار دیگر از جمهوری اسلامی خواسته است، آنها را «فوراً» آزاد کند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی و به نقل از رادیو فردا، لارنس کنون، وزیر امور خارجه کانادا، روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای یک بار دیگر خواستار آزادی هفت تن از رهبران بهایی در ایران شده است.

وی در این باره گفته است: با کمال تاسف باید بگویم که مقام‌های ایرانی همچنان هفت تن از رهبران جامعه بهایی این کشور را که در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۰ به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند، همچنان در زندان نگاه داشته‌اند.

لارنس کنون در اواخر مرداد ماه و پس از انتشار خبر صدور حکم ۲۰ سال زندان برای هر یک رهبران بهایی در ایران، این حکم را که در دادگاه تجدید نظر به ۱۰ سال کاهش یافته است، «غیرقابل تحمل و بسیار نگران کننده» خوانده و خواستار آزادی آنها شده بود.

وزیر امور خارجه کانادا همچنین افزوده است: این افراد ۲۸ ماه را در شرایط سختی در زندان گوهردشت سپری کرده‌اند. اتهام‌های وارده شده علیه آنها انعکاس دهنده تحریف آگاهانه دین آن و نیز خدماتی است که به جامعه خود ارایه می‌دهند.

آقای کنون همچنین افزوده است:‌ کانادا بر این باور است که هرگونه مجازات زندانی برای چنین اتهام‌هایی بیش از حد است و از این رو این افراد باید هر چه زودتر بدون قید و شرطی آزاد شده و به خانواده‌های خود ملحق شوند.

فریبا کمال‌آبادی، جمال‌الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، مهوش ثابت، بهروز توکلی و وحید تیزفهم، هفت تن از رهبران جامعه بهایی ایران هستند که از حدود دو سال پیش در زندان به سر می‌برند.

در مرداد ماه سال جاری دادگاهی در تهران هر کدام از این افراد را به تحمل ۲۰ سال زندان محکوم کرده بود، اما در اواخر شهریور ماه دیان علایی، نماینده جامعه بهاییان در سازمان ملل متحد، اعلام کرد، حکم صادر شده به ۱۰ سال کاهش یافته است.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی این هفت نفر را به اتهام «جاسوسی، اقدام علیه امنیت ملی، همکاری با اسرائیل و محاربه» محاکمه کرده بود. آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به این اتهام‌ها در اواخر خرداد ماه برگزار شد و پس از سه روز به پایان رسیده بود.

این اتهام‌ها در حالی علیه رهبران جامعه بهایی ایران مطرح شده است که به گفته خانم علایی، این هفت تن تنها به امور روحانی و اداری جامعه بهاییان رسیدگی می‌کردند و هیچ خلافی مرتکب نشده‌اند.

آئین بهایی در سال ۱۸۶۳ میلادی در ایران شکل گرفته است و گفته می‌شود شمار پیروان آن هم اکنون به هفت میلیون نفر می‌رسد که از این تعداد تنها ۳۰۰ هزار نفر در ایران به سر می‌برند.

بر اساس اعلام جامعه بهایی ۴۷ نفر از پیروان این آئین هم اکنون در ایران به دلیل اعتقادات خود در زندان به سر می‌برند.بهاییان در ایران اجازه تحصیل در دانشگاه‌ها و استخدام در دستگاه‌های دولتی را ندارند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید