سه کولبر کُرد بر اثر شلیک نیروهای مرزبانی و سقوط از ارتفاع کشته شدند

روز پنجشنبه ۱۷ آبان‌ماه، سه کولبر کرد در مناطق مرزی شهرهای کامیاران، سردشت و پیرانشهر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی و سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داداند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی،  روز پنج شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷، فاروق فیضی، کولبر کُرد اهل روستای تنگی‌ور در شهرستان کامیاران بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مزربانی جان باخت. همچنین در همان روز  یونس ابراهیمی اهل روستای “زیوه” از توابع سردشت براثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد.

به گزارش منابع محلی یوسف ابراهیمی به دلیل شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی از ارتفاع سقوط کرده است.

گزارش شده است که نیروهای نظامی و مرزبانی بدون اخطار قبلی به روی این کولبران آتش گشوده است.

همچنین کمپین روز گذشته در خبری از کشته شدن صلاح اسفندوند، کولبر کُرد اهل مهاباد براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی در پیرانشهر خبر داده بود.

 

با شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، سه کولبر کُرد کشته شدند

به گزارش منابع محلی:«تشدید درگیری بین مرزبانان ایرانی و احزاب مسلح کُرد در سال ۹۷، بهانه های بیشتری برای شلیک به کولبران ایجاد کرده است. همچنین گفته می شود،  علاوه بر شلیک مستقیم، مرزبانان با کشاندن کولبران به مسیرهای خطرناک‌تر و آلوده به مین، آنان را نیز به این طریق قربانی می‌کنند.»

کولبری یکی از خطرناکترین شغل‌ها به حساب می‌آید چون از نظر دولت انتقال کالاها توسط کولبران قاچاق محسوب می‌شود اما کولبران نه صاحب کالا هستند، و نه در سود واردات یا صادرات آن شریکند. آنها کارگران روزمزدی هستند که تنها به ازای دستمزدی که می‌گیرند اقدام به حمل کالا بر روی دوش خود می‌کنند.

شلیک مرزبانان به کولبران، انفجار مین، پرت شدن از کوه، بهمن و یخبندان، سیل و سایر حوادث طبیعی از جمله خطراتی است که کولبران را تهدید می‌کند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید