مادر فرهاد میثمی پس از ملاقات با فرزندش: “تصویری که من از فرزندم دیدم دل هر مادری را به آتش می‌کشید”

صدیقه پیش‌نماز، مادر فرهاد میثمی، پزشک و معلم محبوس در زندان اوین، امروز دوشنبه ۲۸ آبان‌ماه پس از قریب به دو ماه، فرزدنش را ملاقات کرد و می‌گوید که فرزندش نیاز فوری به خدمات پزشکی “خاص” دارد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، وزن فرهاد میثمی که از دهم مردادماه در اعتصاب غذا است، از ۷۸ به ۴۴ کیلوگرم رسیده و مادر این فعال مدنی، پس از ملاقات با فرزندش گفته‌است: «امروز پس از نزدیک به دو ماه ، فرزندم را ملاقات کردم. فرهاد بسیار تکیده شده. تصویری که من از فرزندم دیدم دل هر مادری را به آتش می کشید. از فرهاد فقط چند کیلو استخوان باقی مانده. پسرم حتی توان صحبت کردن نداشت.»

خانم پیش‌نماز در مورد آخرین وضعیت فرزندش در اینستاگرام خود نوشته‌است: «حال او وخیم است و نیاز فوری فوری به خدمات پزشکی خاص دارد. او باید فورا به بیمارستان منتقل شود. هر لحظه امکان دارد فرهاد بی هوش شود یا به وضعیت غیرقابل بازگشتی دچار شود. پسرم را زنده و سالم به من برگردانید.او را به بیمارستان بفرستید.»

همچنین روز گذشته، رضا خندان، همسر نسرین ستوده، نیز طی نامه‌ای به مناسبت زادروز فرهاد میثمی نسبت به وضعیت او هشدار داده‌ و گفته‌بود: «او را به زور سرم زنده نگه داشته‌اند.»

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، پیش‌تر نامه رضا خندان را منتشر کرده‌بود.

فرهاد میثمى، پزشک و فعال مدنی، نهم مردادماه بازداشت شد و یک روز پس از بازداشتش از دهم مردادماه در اعتراض به بازداشت و اتهاماتی که به او تفهیم شده‌بود، دست به اعتصاب غذا زد. او ۲۰ روز در سلول انفرادی در بند ۲۰۹ سپری کرده و پس از آن به بند چهار (عمومی) زندان اوین منتقل شد.

او چهارشنبه ۴ مهرماه با توسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری این زندان منتقل شد.

از دیگر خواسته‌های آقای میثمی صدور قرار منع تعقیب برای رضا خندان، همسر نسرین ستوده است.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خواستار آزادی این فعال مدنی شده و از مقامات ایران خواسته‌ که فرهاد میثمی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در گزارشی که روز پنج‌شنبه ۲۶ مهرماه منتشر کرد، در مورد آخرین وضعیت این فعال مدنی به نقل از آقای خندان نوشت: «فرهاد میثمی بیش از هر زمان دیگری در وضعیت مخاطره آمیزی است و باید سریعا به بیمارستانی مطمئن در خارج از زندان اعزام و تحت درمان فوری قرار گیرد.»

محمد مقیمی، وکیل مدافع آقای میثمی، در ملاقاتی که با وی داشت نسبت به وضعیت این فعال مدنی هشدار داده بود.

محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران و اسماعیل عبدی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، دو تن از هم‌بندان فرهاد میثمی، نیز با انتشار نامه‌ای سرگشاده نسبت به وضعیت وخیم وی هشدار داده و از مخالفت مسئولان زندان برای اعزام وی به مراکز درمانی خارج زندان خبر داده‌اند.

سه اتهام به این فعال مدنی در شعبه هفتم دادسرای اوین تفهیم شده است. وی متهم به «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور با تحریک زنان به حضور خیابانی با سر لخت»، «تبلیغ بر علیه نظام» و «توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضرروی اسلام» شده است. اما مصادیق این سه اتهام مشخص نیست.

طبق گفته‌ها تنها مدرکی که علیه او وجود دارد چندین نشان سینه با عنوان «من به حجاب اجباری اعتراض دارم» و «من با حجاب اجباری موافق نیستم» است که در خانه‌اش در زمان بازداشتش به عنوان مدرک جرم ضبط شده است. 

فرهاد میثمی، ۴۸ ساله، فعال مدنی، معلم و پزشک است. او در دهه ۷۰ و ۸۰ کتاب‌های درسی و آموزشی کنکور را در انتشارات آینده‌سازان منتشر کرد و در سال‌های اخیر به عنوان فعال مدنی در بسیاری از تحصن‌ها و تجمعات اعتراضی در حمایت از حقوق زندانیان و علیه حجاب اجباری شرکت داشته است.

مطالب مرتبط:

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 × 2 =