یک بیمار اعصاب و روان در شهرستان تفت در ملأ عام اعدام شد

حکم یک زندانی که به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود، در شهرستان تفت و در ملأ عام به اجرا درآمد.

روابط عمومی دادگستری یزد گزارش داده که صبح روز جاری پنج‌شنبه ۸ آذر ماه ۹۷ حکم اعدام یک زندانی با حضور مردم در ملأ عام به اجرا درآمد؛ این زندانی به اتهام قتل عمد یک زن ۳۶ ساله در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۶ به اعدام محکوم شده بود.

رسانه‌های داخل ایران قبل‌تر گزارش داده بودند که متهم به قتل این پرونده یک جوان ۱۹ ساله است که به بیماری اعصاب و روان مبتلا است و چندی قبل از این حادثه در یک بیمارستان اعصاب و روان بستری بوده است.

فرد اعدام شده در مراحل بازجویی گفته بود: «من هر چند وقت یکبار به دیدن پدربزرگم می‌رفتم. در همین رفت‌وآمدها بود که با مهربانو آشنا شدم. خانه پدری او نزدیک محل زندگی پدربزرگ من بود. من به مهربانو علاقه‌مند شدم، اما او هربار به تندی درخواست من را رد می‌کرد. مهربانو به من گفت که متاهل است و از من خواست که دیگر مزاحم او نشوم. من هم از همان موقع کینه او را به دل گرفتم و تصمیم گرفتم او را به قتل برسانم. شب حادثه وقتی متوجه شدم مهربانو برای دیدن پدرش به خانه آنها آمده است، منتظر نشستم و هنگام خارج شدن او از خانه پدرش به او حمله کردم.»

سازمان حقوق بشر ایران در خصوص این اعدام نوشته است: “مراحل رسیدگی به این پرونده کمتر از ۱۰ ماه به طول انجامید و این نگرانی وجود دارد که متهم پرونده از حق دادرسی عادلانه برخوردار نشده باشد”.

گفتنی است، اعدام‌های در ملأ عام که در ایران انجام می‌شوند بارها توسط سازمان ملل مورد انتقاد قرار گرفته است. پیش‌تر هم دبیر کل سازمان ملل و هم گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران در گزارش‌هایشان خواستار منع اجرای حکم اعدام در ملأ عام شده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

18 − هفده =