سیستان و بلوچستان؛ دادگاه تجدیدنظر شش شهروندان بهایی برگزار شد

دادگاه تجدیدنظر ۶ تن از شهروندان بهایی در سیستان و بلوچستان که پیش‌تر به احکام زندان محکوم شده بودند، برگزار شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دادگاه تجدیدنظر شش تن از شهروندان بهایی ساکن استان سیستان و بلوچستان که پیشتر در شعبه یک دادگاه هر کدام به سه سال حبس تعزیری محکوم شده بودند، روز گذشته دوشنبه ۱۰ دی‌ماه ۹۷ برگزار شد.

هویت این شش شهروند بهایی بهادر کامجو از چابهار، بیژن اسلامی ازخاش، منوچهر بارقی ازچابهار، فهیمه اسحاقی از چابهار، علی انوری از ایرانشهر و هوشنگ مختاری از سراوان توسط کمپین تایید شده است.

پیش‌تر این شهروندان بهایی در دادگاه اول به اتهام ماده ۴۹۹( عضویت در تشکیلات غیرقانونی) به سه سال حبس محکوم شده بودند.

دادگاه تجدید استان سیستان و بلوچستان این حکم را به «تبلیغ علیه نظام» ماده ۵۰۰ تغییر داده و بر اساس این تغییرات حکم صادره به شش ماه حبس تعزیری کاهش یافته است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید