تایید محکومیت ۹ شهروند بهایی در دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان

۹ شهروند بهائی بازداشت شده در بهارستان اصفهان که پیشتر از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب این شهر به احکام زندان محکوم شده بودند، در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان احکام زندان ۹ شهروند بهایی را که پیش‌تر در مهرماه سال جاری به احکام زندان محکوم شده بودند را عینا تایید کرد.

بر اساس حکم صادره در دادگاه بدوی، “افشین بلبلان، سهام آرمین، میلاد داوردان، فرهنگ صهبا و انوش راینه” هر کدام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و “بهاره زینی (سبحانیان)، فوژان رشیدی و سپیده روحانی” هر کدام به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

علی ثانی دیگر هم‌پرونده‌ای این ۸ شهروند بهایی است که همزمان با این شهروندان بازداشت و در شعبه اول دادگاه انقلاب استان اصفهان به اتهام «عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهایی» به تحمل ۵ سال و از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق تبلیغ آیین بهایی» به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود؛ او علاوه بر ۶ سال حبس طبق این حکم به مدت ۵ سال نیز از حرفه فروش و کرایه محصولات فرهنگی محروم شده است؛ آقای ثانی پیش از بازداشت به فروش محصولات فرهنگی مشغول بوده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید