سرما در ارتفاعات مرزی جان یک کولبر را گرفت/ مرگ چهارمین کولبر کُرد بر اثر سرما در سال جاری

یوسف (زانیار) محمدی اصل، کولبر کُرد اهل پیرانشهر،  روز گذشته براثر سرما و ایست قلبی در ارتفاعات مرزی جان باخت. در سال جاری سه  شهروند کُرد دیگر در حین کولبری در ارتفاعات مرزی، براثر سرما جان خود را ازدست‌داده اند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی،  شامگاه روز شنبه  ۱۵ دی ماه ۱۳۹۷، یک کولبر کُرد به نام یوسف (زانیار) محمدی اصل  اهل پیرانشهر  حین کولبری در ارتفاعات کانی خدا، براثر سرما و ایست قلبی جان خود را از دست داد.

گزارش‌شده است که این کولبر اهل پیرانشهر متأهل و دارای دو فرزند بوده است.

یوسف (زانیار) محمدی اصل  چهارمین کولبر کُردی است که در سال جاری در حین کولبری براثر سرما جان خود را ازدست‌داده است. پیش‌ازاین زانیار عزیز زاده، مظفر حسینی و سالار تنهایی، به دلیل سرما و ایست قلبی جان خود را ازدست‌داده بودند.

روز سه‌شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷، سالار تنهایی، کولبر ۳۲ ساله اهل جوانرود براثر سرما و ایست قلبی در منطقه مرزی نوسود جان باخت.  این کولبر جوان به دلیل گم کردن مسیر  راه در تاریکی شب و به علت سرمای شدید در آن منطقه جان‌ خود را از دست داد.

شامگاه سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷، زانیار عزیززاده، کولبر کُرد اهل پیرانشهر نیز بر اثر سرما در منطقه مرزی آلانه پیرانشهر جان باخت.

در موردی مشابه دیگر شامگاه جمعه ۴ آبان‌ماه ۱۳۹۷،  مظفر حسینی از  اهالی روستای گسیان در ارومیه  براثر سرمازدگی در ارتفاعات دالامپر در مرز ارومیه جان خود را از دست داد.

آمار کامل و دقیقی از کولبران توسط نهادهای مسوول اعلام نشده است،سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت کولبرها است.

شلیک مرزبانان به کولبران، انفجار مین، پرت شدن از کوه، بهمن و یخبندان، سیل و سایر حوادث طبیعی از جمله خطراتی است که کولبران را تهدید می‌کند.

«کولبر» به افرادی اطلاق می‌شود که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی در مناطق مرزی از روی ناچاری و با دریافت دستمزدی ناچیز اقدام به حمل کالا از ایران به عراق و برعکس از نقاط «غیررسمی‌ گمرکی» می‌کنند. کالاهایی که از ایران به آن طرف مرزها توسط کولبران منتقل می شود انواع سوخت چون گالن‌های بنزین و گازویییل، خشکبار و برخی تولیدات داخلی است اما آنچه کولبران به ایران منتقل می‌کنند بیشتر «لوازم خانگی» از جمله تلویزیون و یخچال و برخی کالاهای خارجی دیگر است.

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید