مهران زهراکار زندانی سیاسی؛ “سلب تابعیت محمدعلی طاهری را ارج می‌نهیم”

در پی انتشار خبر اعلام سلب تابعیت، محمدعلی طاهری، زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین، مهران زهراکار زندانی سیاسی محبوس در بند ۸ زندان اوین، در نامه‌ای سرگشاده این اقدام او را “ابتکاری” از جانب وی دانسته و آن‌را “ارج” نهاده‌است.

مهران زهراکار، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین نوشته است:

“استاد محمد علی طاهری که بنده در چند ماه اخیر افتخار مصاحبت با ایشان را داشتم یکی از مفاخر روزگار ماست. اقدام ابتکاری ایشان که سلب تابعیت از نظام جمهوری اسلامی، را ارج می‌نهیم و امیدوارم تبدیل به سیلی بنیان‌کن علیه ظلم و فساد در میهن عزیزمان گردد.

«مهران زهراکار زندانی سیاسی بازداشتگاه اوین بند هشت سالن نه»”

پس از اعلام سلب تابعیت محمدعلی طاهری از نظام جمهوری اسلامی ایران، حمیدرضا امینی زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین نیز گفته‌بود: “من هم سلب تابعیت خود را از نظام جمهوری اسلامی اعلام می‌کنم”.

محمدعلی طاهری، زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین و بنیانگذار عرفان حلقه پس از اتمام دوران محکومیت ۵ ساله خود نه تنها از زندان آزاد نشد، بلکه با اتهام “افساد فی‌الارض” به دلیل فعالیت‌های مشابهی که پیش‌تر در سال ۱۳۹۰ بابت آنها محکوم شده‌بود، مجدداً به ۵ سال حبس تعزیری متهم شده و “با درخواست آزادی مشروط او نیز موافقت نشده‌است.”

او اخیرا اعلام کرده‌است: “سلب تابعیت خود، از حکومت جمهوری اسلامی ایران را خواستارم” و نامه‌ای در همین خصوص به حسن روحانی، رییس جمهوری ایران نوشته است.

گزارشی از آخرین وضعیت محمدعلی طاهری؛ “سلب تابعیت خود را از نظام جمهوری اسلامی اعلام می‌کنم”/ سند

مهران زهراکار، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که دوران محکومیت خود را در بند ۸ سالن ۹ این زندان سپری می‌کند، در طول روند رسیدگی به پرونده‌اش از داشتن وکیل محروم بوده و با اتهام “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده‌است.

مهران زهراکار ۲۷ تیرماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت تحمل دو سال حبس تعزیری به زندان اوین، بند ۸ سالن ۹ منتقل شد. وی در اسفندماه ۹۶ توسط قاضی مقیسه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با اتهام “توهین به رهبری”، در حالی محاکمه شد که از حق داشتن وکیل در طول روند دادرسی محروم بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین گفته‌بود: «مهران زهراکار، به دلیل فعالیت‌هایی که در شبکه‌های مجازی داشت و به علت نوشتن مقالات انتقادی در فیس‌بوک و اینستاگرام، ۹ آذرماه ۹۶ از سوی دادسرای ناحیه ۳۳ احضار شد و چند روز بعد در همان ماه، توسط پلیس امنیت بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.»

این منبع که خواست نامش فاش نشود، در ادامه گفته‌بود: «نهایتا در حالی که آقای زهراکار، در طول روند دادرسی از حق داشتن وکیل محروم بود، توسط قاضی مقیسه به اتهام توهین به رهبری به دو سال حبس تعزیری محکوم شد و ۲۷ تیرماه بازداشت و روانه زندان اوین شد.»

کمپین پیش‌تر در گزارشی از آخرین وضعیت مهران زهراکار زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین گفته‌بود.

مهران زهراکار، مولف سه جلد کتاب است که تنها دو جلد آن مجوز چاپ گرفت. کتاب‌هایی که از او به چاپ رسیده‌است “غرب چگونه غرب شد” و “مقایسه انقلاب کبیر فرانسه و انقلاب مشروطه در ایران” است و کتاب “ویژگی‌های مهم قدرت و سیاست در یک قرن گذشته در ایران” هیچ‌گاه اجازه انتشار نیافت.

او اکنون مشغول سپری کردن دوران محکومیت خود در بند ۸ سالن ۹ زندان اوین است و ۵ ماه از محکومیت خود را پشت سر گذاشته است.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید