با شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی یک کولبر زخمی شد

بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی  یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان سردشت زخمی شد.

بر اساس گزارش دریافتی، چند روز قبل گروهی از کولبران در ارتفاعات مرزی قلعه‌رش سردشت در کمین نیروهای مرزبانی افتادند و در نتیجه‌ی شلیک این نیروها، یک کولبر به نام «سوران محمدی» ۲۳ ساله فرزند رسول از ناحیه‌ی پا زخمی شد.

سوران محمدی در بیمارستانی در ارومیه بستری شده و‌ پس از رسیدگی پزشکی، وضعیت جسمی وی بهبود یافته است.

این کولبران راهی جاده‌ی مرزی کیله بودند و در حالی که هیچگونه کالای قاچاقی همراه نداشته‌اند، از فاصله‌ی نزدیک و بدون هشدار قبلی، به ظن حمل کالای قاچاق مورد شلیک قرار گرفته‌اند.

آمار کامل و دقیقی از کولبران توسط نهادهای مسئول اعلام نشده است، سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت کولبرها است.

شلیک مرزبانان به کولبران، انفجار مین، پرت شدن از کوه، بهمن و یخبندان، سیل و سایر حوادث طبیعی از جمله خطراتی است که کولبران را تهدید می‌کند.

«کولبر» به افرادی اطلاق می‌شود که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی در مناطق مرزی از روی ناچاری و با دریافت دستمزدی ناچیز اقدام به حمل کالا از ایران به عراق و برعکس از نقاط «غیررسمی‌ گمرکی» می‌کنند. کالاهایی که از ایران به آن طرف مرزها توسط کولبران منتقل می شود انواع سوخت چون گالن‌های بنزین و گازویییل، خشکبار و برخی تولیدات داخلی است اما آنچه کولبران به ایران منتقل می‌کنند بیشتر «لوازم خانگی» از جمله تلویزیون و یخچال و برخی کالاهای خارجی دیگر است.

بیشتر بخوانید:

مرگ دو کولبر در استان آذربایجان غربی بر اثر سرما و عبور از رودخانه

سرما در ارتفاعات مرزی جان یک کولبر را گرفت/ مرگ چهارمین کولبر کُرد بر اثر سرما در سال جاری

سرما در ارتفاعات مرزی جان یک کولبر را گرفت

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید