وزارت اطلاعات مراسم بزرگداشت «مادر لطفی» را لغو کرد

منصوره بهکیش، از اعضای خانواده‌های اعدام‌شدگان سال ۶۷ خبر داد که با دستور وزارت اطلاعات، مراسم بزرگداشت فروغ تاجبخش، مشهور به مادر لطفی، لغو شده است.

خانم بهکیش در صفحه شخصی اش در فیسبوک نوشت : «دوستان عزیز، وزارت اطلاعات کار خودش را کرد و مراسم امروز برای یادبود مادر فروغ در سالن رعد را کنسل کرده است، ولی برای همراهی با فریاد دادخواهی او نباید به این کنسل شدن تن داد و می توان در خانه خودش او را یاد کرد و گرامی داشت. ما خانواده های خاوران، از همان سال های اول برای گرامی داشت عزیزان مان و مشخص کردن تفاوت مرگ عزیزان مان با مرگ عادی، به جای لباس سیاه، لباس یا روسری سفید می پوشیدیم».

«فروغ تاجبخش» مادر انوشیروان لطفی، یکی از زندانیان سیاسی اعدام شده در اعدام‌های دسته‌جمعی تابستان روز یکشنبه ۲۱ بهمن ماه درگذشت.

فروغ تاجبخش یکی از کسانی بود که پیگیر مشخص شدن محل دفن زندانیان سیاسی اعدام شده در سال ۶۷ بود.

جسد انوشیروان لطفی، فرزند تاجبخش، پس از اعدام در سال ۶۷ به خانواده‌اش تحویل داده نشد و مادر او با کنار زدن خاک‌ها در گورستان خاوران و از طریق پیراهنی که به تن داشته، او را شناسایی کرده بود.

انوشیروان لطفی، از اعضای سازمان فداییان خلق بود که در حکومت پهلوی بازداشت و به حبس ابد محکوم شده بود. او پس از انقلاب و در سال ۶۲ بازداشت و در خرداد سال ۶۷ اعدام شد.

پیشتر دو سازمان مدافع حقوق بشر اعلام کرده بودند که جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد گورهای دسته جمعی قربانیان اعدام‌های سال شصت و هفت را از بین ببرد.

منابع

صدای آمریکا و شبکه های اجتماعی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید