قادر محمدزاده زندانی سیاسی در زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا زد

قادر محمدزاده، زندانی سیاسی که از اول اسفندماه به‌صورت تنبیهی به بند امن (قرنطینه سابق) زندان مرکزی ارومیه منتقل شده‌بود، دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده است.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، قادر محمدزاده، زندانی سیاسی که چهاردهمین سال حبس خود را در زندان مرکزی ارومیه سپری می‌کند، در اعتراض به انتقالش به بند قرنطینه این زندان، از روز شنبه ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۷ دست به اعتصاب غذا زده‌است.

مسئولین زندان ارومیه اول اسفند، قادر محمدزاده را به همراه سی زندانی دیگر به دلیل آنچه که «عدم رعایت قوانین زندان» خواندند، با دستور قضایی، به بند امن این زندان منتقل کرده‌اند.

پیش‌تر جمعیت حقوق بشر کردستان گزارش کرده‌بود: «این زندانی سیاسی به همراه سی زندانی دیگر با دستور قضایی به اتهام نقض قوانین زندان از چند بند مختلف زندان به‌صورت تنبیهی به بند امن منتقل‌شده‌ و از آن زمان نیز از حق ملاقات با خانواده محروم است».

به گفته منابع آگاه، بند امن زندان ارومیه پیش‌تر به بند قرنطینه معروف بود و اکنون جهت تنبیه زندانیان مورد استفاده قرار می‌گیرد و زندانیان مورد نظر با دستور قضایی و برای دوره‌های بلندمدت به این بند منتقل شده و در طول این مدت نیز از حق ملاقات با خانواده محروم هستند.

قادر محمدزاده در ۲۹ آذرماه ۱۳۸۴، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از بیش از یک سال بازجویی و نگه‌داری در سلول‌های انفرادی، در دادگاه انقلاب مهاباد با اتهامات «محاربه» و «اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام» ابتدا به اعدام و سپس در دادگاه تجدید نظر به ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این زندانی سیاسی در سال ۱۳۹۰ با بهانه «ارتباط با رسانه‌های بیگانه»، به «تبلیغ علیه نظام» متهم شده و از سوی دادگاه انقلاب مهاباد به ۳ ماه حبس تعزیری دیگر محکوم شد.

قادر محمدزاده، پیش‌تر نیز در خردادماه سال جاری، در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرایم دست به اعتصاب غذا زده بود.

این زندانی سیاسی طی ۱۴ سال گذشته از حق مرخصی محروم بوده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید