سرما در مناطق مرزی جان یک کولبر را گرفت

یک کولبر کُرد، روز یکشنبه براثر سرما در مناطق مرزی سردشت جان خود را از دست داد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷، شاکر پورخالد، کولبر اهل روستای دیزج مرگور از توابع ارومیه براثر سرما در مناطق مرزی جان خود را از دست داد.

به گزار منابع محلی، این کولبر ۲۹ ساله که برای گذاران زندگی به شغل کولبری روی آورده بود، براثر سرمای بسیار شدید در مناطق مرزی سردشت (بین روستاهای بیتوش و درمانآباد در محلی بانام سری درو) جانش را ازدست‌داده است.

آمار کامل و دقیقی از کولبران توسط نهادهای مسوول اعلام نشده است، سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت کولبرها است.

شلیک مرزبانان به کولبران، انفجار مین، پرت شدن از کوه، بهمن و یخبندان، سیل و سایر حوادث طبیعی از جمله خطراتی است که کولبران را تهدید می‌کند.

«کولبر» به افرادی اطلاق می‌شود که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی در مناطق مرزی از روی ناچاری و با دریافت دستمزدی ناچیز اقدام به حمل کالا از ایران به عراق و برعکس از نقاط «غیررسمی‌ گمرکی» می‌کنند. کالاهایی که از ایران به آن طرف مرزها توسط کولبران منتقل می شود انواع سوخت چون گالن‌های بنزین و گازویییل، خشکبار و برخی تولیدات داخلی است اما آنچه کولبران به ایران منتقل می‌کنند بیشتر «لوازم خانگی» از جمله تلویزیون و یخچال و برخی کالاهای خارجی دیگر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید