تداوم اعتصاب غذای روح الله مردانی معلم محبوس در زندان اوین

روح‌الله مردانی، دانشجو و معلم محبوس در زندان اوین به دلیل عدم رسیدگی به وضعیتش، کماکان در اعتصاب غذای اعتراضی به‌سر می‌برد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روح‌الله مردانی، دانشجوی رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران و معلم محبوس در بند ۸ زندان اوین به دلیل عدم رسیدگی به وضعیتش، از روز چهارشنبه ۲۲ اسفندماه کماکان در اعتصاب غذای خشک به‌سر می‌برد. گفته شده “وزن او به دلیل اعتصاب غذا کاهش چشم‌گیری داشته‌ و حال عمومی او خوب نیست.”

یکی از نزدیکان آقای مردانی در این خصوص به کمپین گفت:‌ «روح الله مردانی دانشجو و معلم زندانی که به دلیل فعالیت‌های صنفی دانشجویی در دانشگاه تهران توسط دادگاه انقلاب به ۲ سال زندان محکوم شده است، پس از ۱۴ ماه زندان، از ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ مدت ۸ روز است، در اعتراض به مشکلات زندان و رعایت نشدن حقوق زندانیان از جمله ندادن حق آزادی مشروط و مرخصی در اعتصاب غذای خشک به سر می‌برد».

روح الله مردانی چندین بار به دلیل وخامت وضعیت جسمی‌اش در بهداری زندان اوین بستری شد، اما این مرکز از کمترین امکانات پزشکی بی‌بهره است و “نیروهای امنیتی علیرغم تجویز پزشک فوق تخصص کبد و دستگاه گوارش بیمارستان طالقانی تهران، از فرستادن وی به بیمارستان های خارج از زندان خودداری می‌کنند”.

لازم به توضیح‌است؛ آقای مردانی از زمان بازداشت و پس از اتمام دوران بازجویی به بند ۴ زندان اوین منتقل شده بود و با توجه به اعتصاب غذای مکرر، از بند ۴ به بند ۸ زندان اوین منتقل شد.

روح الله مردانی، از دانشجویان محبوس در زندان اوین که به دلیل عدم موافقت با درخواست آزادی مشروطش، پیش از این نیز از روز جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷، دست به اعتصاب غذا زده‌بود، روز دوشنبه سوم دی‌ماه، پس از موافقت مسئولان قضایی مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایش، به اعتصاب غذای خود پایان داد.

این معلم مشاور ناحیه چهارم تهران، پیش‌تر نیز از روز ۱۹ خردادماه ۹۷ در اعتراض به روند دادرسی و حکم ناعادلانه و قطع حقوق خود دست به اعتصاب غذا زده بود و از ۲۰ مرداد به نشانه اعتراض به عدم توجه مسئولان به خواسته‌هایش لب‌هایش را دوخته‌بود و بنا به درخواست جمعی از فعالان صنفی مدنی و دو تن از همبندانش “حمیدرضا امینی” و “محمدعلی طاهری” و با توجه به وعده قوه قضاییه و دادستانی، مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایش، چهارشنبه ۲۴ مردادماه ۹۷ به اعتصاب غذای خود پایان داد.

بنا به گزارشی که پیش‌تر در کمپین منتشر شده‌بود، وی در یک ماه اول اعتصاب غذایش، مشکلاتی مثل سرگیجه و فشار پایین و ضعف جسمی داشت و به درد کلیه و دردهای عصبی دچار می‌شد.

روح الله مردانی ۲۸ بهمن ۹۶ بازداشت و از سوی دادگاه بدوی به تحمل ۵ سال حبس به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی”و یک سال حبس به اتهام فعالیت “تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی” و “دو سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد”.

حکم ۶ سال حبس روح‌الله مردانی در دادگاه تجدیدنظر به ۲ سال کاهش یافت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید