نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم نوروزی در شهرستان ملکشاهی ممانعت کردند؛ بازداشت حسین باقری شاعر ایلامی

نیروهای امنیتی در ایران ضمن ممانعت از برگزاری مراسم نوروز در شهرستان ملکشاهی، ژاکان باران (حسین باقری) شاعر اهل ایلام را بازداشت کردند.

نیروهای ادارە اطلاعات روز سەشنبە ٢٨ اسفند ٩٧، بە محل برگزاری مراسم نوروز در شهرستان ملکشاهی در ایلام یورش برده و از برگزاری این مراسم ممانعت کردند.

یک منبع مطلع در این خصوص به هەنگاو گفت: «ژاکان باران از فعالین فرهنگی و مدنی این شهرستان پس از اعتراض بە رفتار نیروهای امنیتی، بازداشت شده است».

“ژاکان باران پس از ٢ روز نگهداری در بازداشتگاه ادارە اطلاعات، بە زندان مرکزی ایلام منتقل شدە است.”

پیش‌تر در روز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه ۹۷، جلسه رسیدگی به اتهامات حسین باقری (ژاکان باران)، شاعر اهل ایلام، در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان ملکشاهی، برگزار شد.

یک مطلع در این خصوص به کمپین گفته‌بود: «جلسه رسیدگی به اتهامات آقای باقری برگزار و کیفرخواست توسط قاضی قرائت شد و وکلای این شاعر اهل ایلام گفتند “اتهام توهین به مقدسات به موکلشان تفهیم نشده و شاکی در این خصوص نداشته و همینطور تحقیقات هم انجام نگرفته‌است”».

در این جلسه دادگاه، قاضی محتویات پرونده را راجع به اتهام “توهین به مقدسات” ناقص اعلام کرد و گفت که نیاز به رسیدگی در پرونده دیگری دارد.

“در خصوص “اتهام نشر اکاذیب” و “تبلیغ علیه نظام” نیز گفته شد مدارک مورد استناد تنها اسکرین شات‌های کانال‌های تلگرامی بودە و حتی توسط کارشناس خبرە هم تایید نشدە و آقای باقری این اتهامات را رد کرده و گفته، فقط اشعاری که در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام خودش بودە، را قبول دارد.”

پیش‌ از این، در روز چهارشنبه، ۲۵ مهرماه ۹۷ جلسه رسیدگی به اتهامات “حسین باقری” در دادگاه انقلاب شهرستان ایلام برگزار شده بود و جلسه دادگاه روز چهارشنبه ۲۶ دی نیز به دلیل عدم حضور قاضی برای بار دوم به زمان دیگری موکول شده بود.

حسین باقری در ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۶ از سوی نیروهای امنیتی در شهر ایلام، به اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی” و “نگارش اشعار سیاسی” بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی به زندان مرکزی ایلام منتقل شد. این شاعر  کرد پس از ۱۵ روز بازداشت، با قرار کفالت به‌صورت موقت از زندان آزاد شد.

معصومه فیلی و حبیب‌الله تورنگ وکلای وی معتقدند که اتهامات انتسابی نسبت به این شاعر ایلامی به خاطر عدم وجود دلایل کافی و موثق “ساختگی” است. پیش از این نیز در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۷ جلسه رسیدگی به اتهامات این شهروند ایلامی به دلیل عدم حضور قاضی به‌روز دیگری موکل شده بود.

ژاکان باران، شاعر کُرد ۳۶ ساله اهل ایلام از سال‌ها قبل به دلیل عمل‌های جراحی ناموفق که در ناحیه کمر داشته، امکان راه رفتن را از دست‌داده و بالاجبار از صندلی چرخ‌دار استفاده می‌کند.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید