ژینوس سبحانی شهروند بهایی ساکن تهران آزاد شد

امروز «ژینوس سبحانی»، شهروند بهائی ساکن تهران و منشی سابق کانون مدافعان حقوق بشر، آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «ژینوس سبحانی»، شهروند بهائی ساکن تهران و منشی سابق کانون مدافعان حقوق بشر که ۱۱ فروردین بازداشت شده‌بود، امروز دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ آزاد شد.

مامورین امنیتی ساعت ۶:۳۰ عصر روز گذشته ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ پس از مراجعه به منزل خانم سبحانی در تهران، وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌بودند.

مامورین امنیتی همچنین‌ وسائل شخصی از جمله لپ تاپ و موبایل خانم سبحانی را ضبط کردند.

از دلیل بازداشت و اتهام طرح شده علیه وی کماکان اطلاعی در دست نیست.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت ایران اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

اعضای آیین بهایی در ایران بزرگترین گروه اقلیت مذهبی غیرمسلمان در ایران را تشکیل می‌دهند. در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید