یکی از مصدومان درگیرى سپاه با سیل‌زدگان دشت‌آزادگان جان باخت

یکی از مصدومان درگیرى سپاه با سیل‌زدگان دشت‌آزادگان جان خود را از دست داد.

نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۱۴ فروردین‌ماه با جمعی از ساکنان محلی سه روستای عرب‌نشین صگور، جلیزی و شاکریه از توابع دشت‌آزادگان، واقع در غرب اهواز درگیر شدند. بنا به برخی از گزارش‌های تاییدنشده، در جریان این درگیری‌ها دست‌کم چهار تن کشته و زخمی شده‌اند. عبود جلیزى، یکی از مصدومان این درگیرى‌ بود که روز پنج‌شنبه ۱۵ فروردین‌ماه در بیمارستان آپادانا درگذشت.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر در لندن، ضمن تایید این خبر، به ایران اینترنشنال گفت: «درگیری میان نیروهای سپاه و سیل‌زدگان بامداد چهارشنبه ۱۴ فروردین‌ماه، پس از آن به‌وجود آمد که نیروهاى گروه تخریب سپاه قصد داشتند سیل‌بند روستاهاى جلیزى، صگور و شاکریه را بشکنند که با مقاومت مردم روبرو شدند.» به گفته او، در ابتدا نیروهای سپاه برای متفرق کردن اهالی به‌سوی آن‌ها گاز اشک‌آور شلیک کردند و در پی آن، با رسیدن نیروهاى کمکی سپاه و یگان ویژه، درگیری‌ها بالا گرفت.

کریم دحیمی با استناد به صحبت‌های شاهدان عینی گفت که جو محل درگیری به‌شدت امنیتی بوده است و تخمین زده می‌شود که حدود ۱۵۰۰ نظامی شامل نیروهای سپاه، بسیج و یگان ویژه در محل حضور داشته‌اند.به گفته این فعال حقوق بشر، در جریان این درگیری بیش از ۳۰ تن از اهالى روستاهاى مسیر الله‌اکبر دشت آزادگان زخمی شدند؛ در پی آن، نیروهاى تخریب در اولین مرحه توانستند ۵۰ متر از سیل‌بند را با تى‌ان‌تى منفجر کنند؛ در ادامه، دامنه تخریب به ۱۵۰ متر رسید و موجب شد بیش از ۴۵۰ هکتار از زمین‌هاى کشاورزى اهالی زیر آب برود.

این درحالی است که سخنگوی سپاه پاسداران «برخورد یگان‌های سپاه با مردم و فشار بر آن‌ها برای تخلیه منازل مسکونی در مناطق سیل زده» را رد کرده و آن را «شایعه  و فضاسازی‌های رسانه‌های معاند» خوانده است.روستاییان با اشاره به تکذیب درگیری‌‌ها ازسوی مقام‌های حکومتی، می‌گویند: «آن‌ها همیشه جنایات خود را تکذیب مى‌کنند. چرا رسانه‌هاى حکومتى این جنایت‌ها را منتشر نمى‌کنند و فقط مشغول نقل صحبت‌هاى فرمانده‌هان سپاه هستند؟»اقدام نیروهای امنیتی خشم روستاییان سیل‌زده این منطقه را برانگیخته است. آن‌ها می‌گویند کشتشان امسال بیش از هر سال رونق داشته، اما اقدام سپاه موجب شده است که همه‌چیز از بین برود.این سیل‌زدگان همچنین می‌گویند نیروهای سپاه از امدادرسانى حرف می‌زنند، حال آنکه به گفته این روستاییان چیزى از آن‌ها دیده نشده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید