جلسه رسیدگی به اتهامات دو عضو دیگر کانون نویسندگان ایران برگزار شد

جلسه رسیدگی به اتهامات دو عضو دیگر کانون نویسندگان ایران به نام‌های رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب با حضور وکلای مدافع آن‌ها برگزار شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ جلسه رسیدگی به اتهامات رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن دو تن از اعضای کانون نویسندگان ایران در حالی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی مقیسه به صورت جداگانه برگزار شد که روز شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ جلسه رسیدگی به اتهامات بکتاش آبتین، شاعر و از اعضای کانون نویسندگان ایران برگزار شده‌بود. در این جلسه دادگاه وکلای مدافع‌ ناصر زرافشان و خانم راضیه زیدی، دفاعیات خود را ارائه دادند و متهمان در انتها اتهامات خود مبنی بر “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” را نپذیرفتند.

یک منبع مطلع به کمپین در این خصوص گفت: «دادگاه این دو عضو کانون امروز به صورت جداگانه برگزار شد. ابتدا رضا خندان و سپس کیوان باژن محاکمه شد. وکلای پرونده ناصر زرافشان و راضیه زیدی نیز حضور داشتند. روند دادگاه خوب نبود. در طول جلسه دادگاه، قاضی مدام حرف متهم و وکیل را قطع می‌کرد و قرار است که تا چند روز آینده حکم را ابلاغ کند».

روز گذشته نیز دادگاه بکتاش آبتین برگزار شده‌بود و قاضی پرونده گفته بود که دادگاه این افراد را به صورت جداگانه برگزار می‌کند. امروز نیز مانند روز گذشته شماری از اعضا و دوست داران کانون نویسندگان مقابل دادگاه حاضر شدند.

یک منبع مطلع در خصوص دادگاه روز گذشته به کمپین گفته‌بود: «امروز بنا بر احضاریه‌ای که پیشتر به دست این سه عضو کانون رسیده بود بنا بود که هر سه نفر با اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی”در شعبه دادگاه ۲۸ محاکمه شوند. هر سه نفر ساعت ده صبح به اتفاق وکلای مدافع‌شان آقای ناصر زرافشان و خانم راضیه زیدی، در دادگاه حاضر شدند، اما بر خلاف دفعه قبل که هر سه نفر با هم محاکمه شده بودند اینبار قاضی اعلام کرد که به صورت جداگانه به پرونده‌ها رسیدگی می‌کند.»

پیش‌تر، در روز دوم بهمن سال جاری، دادگاه این سه عضو کانون تشکیل شده‌بود، اما متهمان به این دلیل که دادگاه وکالت وکلایشان، ناصر زرافشان و راضیه زیدی، را ثبت نکرده بود، حاضر به دفاع از خود نشدند. در واکنش، رییس دادگاه قرار کفالت صدمیلیونی هریک را به وثیقه‌ی یک میلیارد تومانی افزایش داد. آنها تا تامین وثیقه که یک هفته طول کشید، در زندان اوین بازداشت بودند. 

رضا خندان(مهابادی) و بکتاش آبتین از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران هستند. کیوان باژن در دوره‌ی قبل عضو هیئت دبیران بود. پرونده‌ی آنها با شکایت وزارت اطلاعات و به اتهام‌های “تبلیغ علیه نظام” و “انتشار نشریه غیر قانونی” در سال ۱۳۹۴ گشوده شد. این سه نویسنده بارها در ساختمان مرکزی وزارت اطلاعات پیرامون فعالیت‌شان در کانون بازجویی شدند و سرانجام در مرداد سال جاری بازپرس شعبه‌ی هفت دادسرای اوین ایشان را احضار و اتهام “تبلیغ علیه نظام” را به آنها تفهیم کرد. با تامین قرار صادر شده که کفالت پنجاه میلیون تومانی بود هر سه آزاد شدند؛ ولی دو ماه بعد مجددا بازپرس پرونده آنها را احضار کرد. این بار سه اتهام به آنها منتسب شد: “تبلیغ علیه نظام”، “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” و “تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا”. میزان قرار کفالت نیز به یکصد میلیون تومان برای هر یک افزایش یافت که با تامین آن تا برگزاری دادگاه آزاد شدند؛ اما در کیفرخواستی که در دادگاه روز دوم بهمن قرائت شد اتهام سوم برداشته شده بود. 

در حال حاضر سه نویسنده‌ی عضو کانون متهم به “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” هستند و قرار است روز هفتم اردیبهشت ۹۸ محاکمه شوند.

مصداق این اتهام‌ها بنا بر کیفرخواست، کتاب “پنجاه سال کانون نویسندگان ایران” است که در چهار جلد تدوین شده و مربوط به فعالیت‌های کانون طی پنجاه سال تاسیس آن است. این کتاب انتشار عام نداشت و سی دوره برای اعضا چاپ شده بود. در خرداد ماه ۹۷ ماموران وزارت اطلاعات همه‌ی نسخه‌ها را زمانی که قرار بود به یکی از اعضای کانون تحویل شود، توقیف کردند و با خود بردند.

کانون نویسندگان ایران در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۴۷ از جمله با هدف مبارزه با سانسور اعلام موجودیت کرد. اعضای این کانون در برهه‌های مختلفی از تاریخ ایران، چه در دوران پهلوی و چه در زمان جمهوری اسلامی و به‌ویژه در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ با سرکوب و اعدام و قتل روبرو بوده‌اند.

محمدجعفر پوینده و محمد مختاری که در قتل‌های زنجیره‌ای وزارت اطلاعات در دهه ۷۰ جان خود را از دست دادند از اعضای این کانون بودند. اعضای این کانون را نویسندگان، مترجمان و ویراستاران تشکیل می‌دهند. از جمله اعضای نام‌آشنای کانون می‌توان به سیمین دانشور، نادر ابراهیمی، بهرام بیضایی، داریوش آشوری، محمدعلی سپانلو، محمود اعتمادزاده (م.ا. به‌آذین)، سیاوش کسرایی، اسماعیل خویی و احمد شاملو اشاره کرد.

برای عضویت در کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی اینجا کلیک کنید.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید