محسن حادث از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر آزاد شد

محسن حادث، فعال کارگری که در جریان مراسم روز جهانی کارگر در تهران بازداشت شده بود از زندان تهران بزرگ آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، محسن حادث (سلیمانی نژاد) که طی برپایی مراسم روز جهانی کارگر در روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ برابر با اول ماه می، مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شده‌بود، با قرار کفالت و به صورت موقت از زندان تهران بزرگ موسوم به فشافویه آزاد شد.

روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ برابر با اول ماه می، روز جهانی کارگر و در پی فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد، گروه اتحاد بازنشستگان، کمیته هماهنگی و دانشجویان برای برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در مقابل مجلس شورای اسلامی، کارگران، بازنشستگان و جمعی از شهروندان در گروه‌های مختلف در مقابل مجلس حضور یافتند. این اجتماع با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و شماری از شهروندان بازداشت شدند.

“رسول طالب‌زاده، حسن سعیدی، ناصر محرم‌زاده، رضا شهابی، داوود رفیعی، ناهید خداجو، کیوان صمیمی، فرهاد شیخی، مهدی فرخی، نسرین جوادی، اسدالله سلیمانی، هادی سلیمانی، کامیار فکور، قاسم خالویی، عاطفه رنگریز، آنیشا اسداللهی، ندا ناجی، سمیرا امیری، سمانه امیری، نرگس شجاع، مرضیه امیری، محسن حادث، نیما ویژه، عادل گرجی، مرداس طاهری، محمد عادل‌فر، وحید فریدونی، اکبر جمشیدی، افشین میرزاخانی، مهدی عظیمی، محسن سلیمانی‌نژاد، سعید رضایی، اعظم خضری، لیلا ناصروندی، علی مریخی، حسن سعیدی، محمد اصلاغی، عباس شیخی، ماهان صالحی، علی یاورى، حسین مرادی، زهرا تهرانی‌زاده، حُسنی ویژه و خرسندی” از جمله افرادی هستند که در روز جهانی کارگر بازداشت شده و هویت آن ها برای کمپین احراز شده‌بود.

بازداشتی‌های روز ۱۱ اردیبهشت به زندان‌های قرچک ورامین، اوین و فشافویه منتقل شدند که برخی از آن‌ها تا این لجظه به صورت موقت و با قرار کفالت یا وثیقه آزاد شده‌اند.

هرساله و در آستانه روز جهانی کارگر فشار نهادهای اطلاعاتی بر فعالان کارگری افزایش می‌یابد و نیروهای امنیتی سعی می‌کنند با احضار یا بازداشت برخی فعالان در این روزها از راه‌پیمایی یا اعتراضات احتمالی آن‌ها ممانعت کنند.

جمهوری اسلامی ایران علیرغم آزادی برگزاری تجمعات در قانون اساسی، اجازه اجرای مراسم کارگری را به تشکل‌های مستقل و فعالان کارگری نمی‌دهد و در صورت برگزاری تجمع نیز با احضار یا بازداشت آنان و اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی آنان را مورد تعقیب قضایی قرار می‌دهد.

طی روزهای اخیر گزارش‌هایی از احضار شهروندان ایرانی به خصوص کارگران و معلمان در چند استان کشور برای جلوگیری از برپایی این مراسم منتشر شده‌‌بود.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید