“برادرم هر روز اعدام را تجربه کرد، اما هرگز به زانو نیفتاد”

گفتگو با برادر منصور آروند زندانی سیاسی اعدام شده در زندان میاندوآب + فایل صوتی

«منصور آروند» زندانی سیاسی کُرد، سحرگاه یکشنبه ۲۴ خردادماه ۱۳۹۴، در زندان میاندوآب اعدام شد. برادر این زندانی در گفتگو با کمپین از آنچه گذشته می‌گوید.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «منصور آروند» بیش از یک ماه پیش از سوی نیروهای امنیتی از زندان مهاباد به زندان میاندوآب منتقل شده بود. در این مدت خبرهای ضد و نقیضی درباره سرنوشت این زندانی سیاسی شنیده می‌شد؛ تا در نهایت خانواده آروند طی تماس نیروهای امنیتی از اجرای حکم اعدام فرزندشان در سحرگاه روز یکشنبه ۲۴ خردادماه ۱۳۹۴، در زندان میاندوآب اطلاع یافتند.

«سوران آروند» برادر این زندانی سیاسی در گفتگو با «کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی» گفته پس از ۳۵ روز بی‌خبری کامل از سرنوشت برادرش «منصور آروند»، اجرای حکم اعدام را به خانواده اطلاع داده‌اند، طوری که آنها و حتی وکیل این زندانی سیاسی از زمان و مکان اجرای حکم خبر نداشته است.

Mansour-Arvand1-kampein.info

«سوران آروند» درباره تحویل پیکر «منصور آروند» گفته تنها جوابی که به خانواده داده‌اند این بوده که “ما جسد به شما تحویل نمی‌دهیم. حق برگزاری مراسم سوگواری در مسجد و اماکن عمومی ندارید و فقط در خانه خودتان می‌توانید مراسم برایش بگیرید.”

برادر این زندانی سیاسی کُرد در پایان خطاب به سازمان‌های حقوق بشری و مردم گفت: “برادر من رفت، آزاد شد. او پنج سال هر روز تجربه اعدام را مزه کرد، پنج سال هر روز چشید که اعدام چه مزه‌ای دارد. بارها و بارها در طول روز طناب دور گردنش انداختند، او را ترساندند؛ ولی هیچ وقت روی زانو نیفتاد.”

برادر «منصور آروند» از سازمان‌های حقوق بشری خواسته “تا جایی که می‌توانند از همه زندانی‌های سیاسی دفاع بکنند تا سرنوشتشان همچون منصور آروند رقم نخورد.”

«منصور آروند» در خردادماه سال ١٣٩٠، در منزل شخصی خود در مهاباد دستگیر شد. او ماه‌ها در بازداشتگاه‌های اداره اطلاعات مهاباد تحت شکنجه قرار گرفت و سرانجام در ٢٣ خردادماه ١٣٩١، از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب شهر مهاباد، به اعدام محکوم شد.

دلیل صدور حکم اعدام این زندانی سیاسی، اتهاماتی همچون “محاربه با خدا” و “تبلیغ علیه نظام و عضویت در حزب دموکرات کردستان” عنوان شده بود.

«منصور آروند» در تاریخ ۸ آذرماه سال گذشته از زندان مرکزی ارومیه به زندان مهاباد انتقال یافت. پس از این انتقال به طور شفاهی به این زندانی سیاسی اطلاع داده شد که “حکم اعدام وی از سوی دیوان‌عالی کشور نقض و با یک درجه تخفیف به حبس ابد تبدیل شده است.”

پیش‌تر یک منبع از زندان مهاباد در این باره به «کانون مدافعان حقوق بشر کردستان» گفته بود: “منصور آروند قبل از انتقالش از زندان مهاباد به هم‌بندی‌های خود گفته بود، وی شک دارد که حکم اعدامش لغو شده باشد، زیرا هیچ‌گاه به طور رسمی و کتبی حکمی مبنی بر لغو حکم اعدامش دریافت نکرده است.”

فایل صوتی گفتگوی «سوران آروند» با «شیوا گنجی» عضو «کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی» را از اینجا بشنوید.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید