دو تن از شهروندان ساکن ارومیه به دادگاه انقلاب این شهرستان احضار شدند

عطا کریمی و علی عزیزی دو از تن فعالان ترک (آذربایجانی) ساکن ارومیه به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ارومیه احضار شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دو تن از فعالان ترک (آذربایجانی) به نام‌های عطا کریمی و علی عزیزی که پیش‌تر در خرداد ۱۳۹۴ از سوی ماموران امنیتی در ارومیه بازداشت و با سپردن وثیقه، به‌صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌بودند، طی یک تماس تلفنی جهت رسیدگی به اتهامات مطروحه در پرونده‌شان برای روز یکشنبه ۱۲ خردادماه ۹۸ به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ارومیه احضار شدند.

منبع مطلعی در این خصوص به کمپین گفت: «این دو شهروند ساکن ارومیه امروز ۱۱ خردادماه، طی تماس تلفنی برای روز یکشنبه ۱۲ خردادماه ۹۸ ساعت ۱۰ جهت رسیدگی به اتهامات مطروحه به دادگاه انقلاب احضار شدند».

پیش از این اتهام “تبلیغ علیه نظام” در زمان بازداشت در سال ۱۳۹۴ به آقایان کریمی و عزیزی تفهیم شده بود.

در سال ۱۳۹۵ از سوی بازپرسی شعبه ۶ دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اورمیه در خصوص این پرونده قرار منع تعقیب صادر شده بود که معاون دادستان از صدور قرار منع تعقیب ممانعت کرده و خواستار جریان یافتن دوباره پرونده شده‌بود.

آقایان کریمی و عزیزی، به دفعات و طی سال‌های گذشته با حضور در شعبه مربوطه نسبت به تعلل در روند رسیدگی به این پرونده اعتراض خود را نشان داده‌اند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید